Cemal Toptancı, Meral Akşener’in açtığı davayı kazandı

Eski Sur Belediye Başkanı Cemal Toptancı, Osmanlı döneminde isyan edip Selanik’e sürülen Ermeniler arasında Akşener’in baba tarafının olup olmadığını sormuştu. Soruya karşılık Akşener dava açmıştı. Mahkeme hakaret olmadığına hükmederek Toptancı’yı haklı buldu.

Hukuk 06.07.2022, 17:13
Cemal Toptancı, Meral Akşener’in açtığı davayı kazandı

Eski Sur Belediye Başkanı Cemal Toptancı, bir televizyon programında Osmanlı devleti döneminde isyan eden Ermenilerin Diyarbakır'dan Selanik'e gönderildiğini söylemiş ve daha Meral Akşener’in ‘baba tarafımız Selanik’e gönderildi’ açıklamalarına istinaden Akşener’in baba tarafının da gönderilenler arasında olup olmadığını, niçin ve ne zaman gönderildiğini sormuştu.

Meral Akşener, Toptancı’nın sorduğu soruya dava açtı. Fakat mahkeme sorulan sorunun hakaret olmadığına hükmetti.

Cemal Toptancı davayı kazandı

Toptancı Baran Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Meral Akşener’in ‘baba tarafımız Selanik’e gönderildi’ açıklamaları üzerine, sosyal medya hesabımdan Meral hanıma bir soru sormuştum. Yaşanan hadise şudur; Osmanlı döneminde Diyarbakır Sur içerisinde isyan çıkar ve bu isyan 101 gün boyunca sürer. Ardından şehrin nüfusunun 3'te biri göç eder ve isyan bastırılır. Osmanlı devleti Ermenilerin ileri gelenlerini ve isyana katılanları Selanik'e sürgün eder. Gönderilenler sadece Ermeniler olduğuna göre Akşener’in baba tarafı ne zaman gönderildi diye sordum. Ancak muhatabım cevap vermek yerine önce engelledi beni ve ardından yerel mahkemeye hakaret davası açtı. Mahkeme bunun bir hakaret olmadığına hükmetti. Şubat ayında yerel mahkemeyi kazandım. Yani iddia ettikleri hakaret davasında, hakaret etmediğimi, sadece bir soru sorduğumu tescillediler. 10 Şubat itibariyle bana dava açanlar istinaf mahkemesine gitti. Durum şu an yüksek mahkemede ve dosya beklemede.”

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:58
İkindi 16:13
Akşam 18:50
Yatsı 20:09
Günün Karikatürü Tümü