İnsanlığın kara lekesi Guantanamo

Guantanamo bir sembol; içinde bulunduğumuz yüzyılın, hatta bin yılın tarihi ileride yazıldığında zulmün, işkencenin, hukuksuzluğun sembolü olarak yazılacak.

İktibaslar 17.01.2022, 13:21
İnsanlığın kara lekesi Guantanamo

Guantanamo işkencehanesinin kurulmasının üzerinden 20 yıl geçmiş.

Guantanamo, 'Demokrasi' ve 'insan hakları' ihracatçısı ABD'nin dünyaya gözdağı verdiği bir işkencehane. Oradaki tutsakların havalandırmada turuncu elbise içinde ve birbirleriyle konuşmasınlar ve birbirlerini görmesinler diye ağız, kulak ve gözleri kapatılmış, el ve ayakları zincirlenmiş fotoğrafları özellikle servis ediliyor. Niye?

Mâlûmunuz ABD işgal edeceği yerlere 'demokrasi' ve 'insan hakları' götüreceğini iddia eder. Silah ve bombayla götürdükleri 'demokrasi' ve 'insan hakları' ardında kundağında katledilmiş bebekler, tecavüze uğramış kadınlar bırakır. İşgale karşı direnen yiğitleri de Guantanamo gibi işkencehanelerde tutsak eder.

İşte Guantanamo'dan fotoğraf servis ederek kendisine direnilmemesini, direnenlerin akıbetinin ne olacağını gösteriyor!

ABD'nin Guantanamo, Bagram, Ebu Gureyb gibi bilinen işkencehanelerinin yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinde onlarca gizli işkencehanesi de var. Ayrıca işkence ihalesi verdiği ülkeler de var. ABD adına ABD'nin hedefindeki Müslümanlara işkence yapan köpekler. Tabiî ki bol kemik karşılığında...

Guantanamo bir sembol; içinde bulunduğumuz yüzyılın, hatta bin yılın tarihi ileride yazıldığında zulmün, işkencenin, hukuksuzluğun sembolü olarak yazılacak.

Müslümanlar için de acziyetin, zavallılığının sembolü...

Guantanamo'daki tutsaklar yıllarca yargılanmadan işkence altında tutuldu. ABD'nin verdiği rakamlara göre işkencehanede şimdiye kadar 797 kişi tutsak edilmiş. Şu an 39 tutsak Guantanamo'da tutuluyor. Kovboy mahkemesinde yargılamalar devam ediyor.

Guantanamo'nun ABD imajı için bir karanlık leke olduğunu söyleyen eski ABD Başkanı Barack Obama, Guantanamo'yu kapatacağını söylemişti.

Obama 8 yıllık başkanlığında, insanlık için değil ABD'nin imajı için bir karanlık leke olarak gördüğü Guantanamo işkencehanesini kapatmadı veya kapatamadı!

Guantanamo işkencehanesinde şimdiye kadar tutulan 797 kişiden %85'inin hiçbir şiddet olayına karışmadıkları ortaya çıktı!

İşgalcilerin lügatinde şiddettin tanımı "ABD işgal kuvvetlerine direnmek" diye geçer.

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD'nin imajı için kara bir leke olarak gördüğü Guantanamo, bu yüzyılda biraz kaldıysa insanlığın onuru ve vicdanı için çok büyük bir kara lekedir!

Yakup Köse, Star

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Şubat 2023
İmsak 06:41
Güneş 08:08
Öğle 13:23
İkindi 16:02
Akşam 18:27
Yatsı 19:49
Günün Karikatürü Tümü