Hadis Veritabanı Projesi tanıtıldı

Hadis alanında çalışan araştırmacı ve akademisyenlerin yanı sıra alana ilgi duyan internet kullanıcılarının yararlanması amacıyla hayata geçirilen projeyle "güvenilir ve donanımlı dijital kaynak" ihtiyacının giderilmesi amaçlanıyor

İlim 25.03.2022, 23:25 26.03.2022, 00:27
Hadis Veritabanı Projesi tanıtıldı

Meridyen Derneği Hadis ve Siyer Araştırmaları Merkezince yürütülen Hadis Veritabanı Projesi’nin tanıtımı yapıldı.

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Hadis Veritabanı Projesi'nin tanıtım filmi gösterildi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş programda Müslümanlar için Kur'an-ı Kerim ve Peygamber sünnetinin önemine işaret ederek, "Hazreti Mevlana, Hazreti Muhammed'in ayağının tozu olduğunu ifade ediyor. Bu topraklara mührünü vurmuş büyük ariflerden birisi. Bu toprakları mayalayan büyüklerin ifadeleri bunlar. Bu kültüre, bu anlayışa, alemlere rahmet olarak gönderilmiş Yüce Peygambere bağlılık.. O büyükler bir toz zerresi kadar da olsa madem ki kişi sevdiğiyle beraber, ona dair bir aidiyetin temennisi içerisinde olmuşlar." ifadelerini kullandı.

- "267 bin rivayetin taranabileceği bir yapı olacak"

Meridyen Derneği Başkanı Melike Koç da AA muhabirine, Hadis ve Siyer Araştırmaları Merkezi'ni 2016 yılında kurduklarını hatırlattı.

Akademik sahada ve alana ilgi duyanlarca dijital platformda hadis araması yapılabilecek bir başvuru merkezi ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Koç, "Hadis adı altında dolaşan rivayetleri görünce sıradan bir kullanıcı bile bir kaynağa başvurmak istiyor. Bu hadis midir? Tamamı nedir? Neye bağlam olarak söylenmiştir? Sıradan kullanıcının hadisi araştırmak adına başvuracağı uzmanlarımızın da akademik çalışmalarında bir başvuru kaynağı olarak kullanabileceği bir platform olmasını hedefledik." diye konuştu.

Koç, sivil toplumla akademik iş birliğine inandıklarının altını çizerek, şöyle dedi:

"Prof. Dr. Yavuz Ünal hocanın başkanlığında Türkiye'nin her yerinden 100'e yakın akademisyenle çalışılmış bir program. 33 temel kaynağın yani İslam klasik hadis literatürlerinin tamamının 267 bin rivayetin taranabileceği bir yapı olacak. Hadislerin hepsinin yeniden tercüme edildiği bir proje. Efendimizden kalan bu mirasa sahip çıkmamız lazım. O nedenle hadislerin Türkçeye tercümesi çok kıymetli. Akademisyenler için de kendilerine dosyalar açabilecekleri, özel çalışma dosyası oluşturabilecekleri, kendilerine bir kütüphane oluşturabilecekleri özel bir kullanımı var. İlerleyen süreçte buradaki hadisleri İngilizceye de çevirebiliriz. Hayallerimiz var, çünkü İslam'ın vahyin ilk muhatabı ve ilk uygulayıcısı Peygamber Efendimiz. Biz onun hayatını ne kadar doğru anlar ve uygularsak istikametimiz de o kadar doğru olacaktır."

Her biri alanında uzman onlarca ismin 6 yıl süren çalışmaları sonucu ortaya çıkan Hadis Veritabanı Projesi'nin yürütücüleri Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Prof. Dr. Bekir Kuzudişli, sistemin amacını, kapsamını ve işleyişini anlattı.

Hadis alanında çalışan araştırmacı ve akademisyenlerin yanı sıra alana ilgi duyan tüm internet kullanıcılarının istifade etmesi amacıyla hayata geçirilen projeyle "güvenilir ve donanımlı dijital kaynak" ihtiyacını gidermek amaçlanıyor.

Hadis Veritabanı Projesi'ne "https://www.hadisveritabani.info" adresinden ulaşılabiliyor.

Etkinlik, müzisyen Sedat Anar’ın mini dinletisiyle sona erdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Ocak 2023
İmsak 06:42
Güneş 08:09
Öğle 13:22
İkindi 16:01
Akşam 18:26
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü