“Kurban’da önemli olan kişinin kurbanını kendisinin kesmesidir”

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, ticari kuruluşların yürüttüğü vekaletle kurban satışının et satın almaya dönüşmemesi için uyarıda bulundu.

İlim 14.07.2021, 10:20
“Kurban’da önemli olan kişinin kurbanını kendisinin kesmesidir”

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun uyarısında kurban ibadetinde esas olanın, kişinin kurbanını kendisinin kesmesi olduğu vurgulanarak, vekaleten de kurban kesilebileceği kaydedildi.

Söz konusu uyarıda, vekaleten kurban organizasyonlardaki kurban satışında, kurban sahiplerine belli kiloda et miktarının taahhüt edilmemesi gerektiği belirtildi. Bunun yerine tahmini bir kilo aralığı verilerek, buna uygun bir hayvan belirlenip sahibi adına kesilmesi gerektiği vurgulanan uyarıda, şu ifadelere yer verildi:

"Kurban kesilmeden önce kimin adına kesileceği belli olmalı. Kurbanlıkların kimin adına olduğu belirlenmeden topluca kesilmeleri caiz değil. Ayrıca önceden belirlenen hissedarlar adına kesilen bir hayvana kesimden sonra başkası ortak edilmemeli. Mesela altı kişi adına kesilen bir büyükbaş hayvana, kesimden sonra yedinci kişi dahil edilemez. Her bir kişi adına bir küçükbaş hayvan veya büyükbaş bir hayvanın en az yedide bir hissesi olacak şekilde kurban kesilmeli. Buna göre, vekaleti alınan hisse adedi kadar kurban, sahipleri belli edilerek kesilmiş olmalı."

Satıcının, kurbanın eti, kellesi, deri veya sakakatatlarını veya bunların bir kısmını satarak kazanç elde etmeyi planlamasının kurban ibadetini geçersiz kılacağı vurgulanan uyarı şöyle devak etti: "Çünkü kurbanın geçerli olabilmesi için hayvanın tamamının ibadet niyetiyle kesilmiş olması gerekir. Hayvanın deri ve sakatatı dahil bütün parçaları ya hisse sahiplerine ya da kendilerinin izniyle şahıslara veya hayır kurumlarına ulaştırılmalı. Bunların kurban kesim ücreti, organizasyon ücreti veya karı olarak değerlendirilmesi veya bu amaçla satılması caiz değil. Kişi adına kesilen kurbandan, kurban hissesi satılırken esas alınan kilo aralığından daha az et çıkması durumunda kilo tamamlaması yapılacağı vadedilmemeli ve bu tamamlama yapılmamalı."

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak 05:30
Güneş 06:54
Öğle 12:59
İkindi 16:15
Akşam 18:53
Yatsı 20:12
Günün Karikatürü Tümü