Bangladeş’te kıyam başlarken: Hafazat İslam Ortak Sekreteri Mamunul Haque tutuklandı

Bangladeş’in en büyük Müslüman gruplarından olan Hefazat-e-Islam (İslamı Muhafaza) ve Khelafat Majlish (Hılafet Meclisi) partisinin genel sekreteri olan İslam alimi Mamunul Haque bugün Dakka şehrindeki medresesinde tutuklandı.

İslam Alemi 18.04.2021, 13:50 18.04.2021, 15:51
Bangladeş’te kıyam başlarken: Hafazat İslam Ortak Sekreteri Mamunul Haque tutuklandı

Bangladeş’in en büyük Müslüman gruplarından olan Hefazat-e-Islam (İslamı Muhafaza) ve Khelafat Majlish (Hılafet Meclisi) partisinin genel sekreteri olan İslam alimi Mamunul Haque bugün Dakka şehrindeki medresesinde tutuklandı. Mamunul Haque’ye, İslam düşmanlığı ile bilinen Hindistan başbakanı Mondi aleyhine yapılan protestoları örgütlemekten dolayı dava açılmıştı. Tutuklamanın hemen ardından Dakka şehrinde binlerce Müslüman sokağa indi. Bangladeş’teki tüm İslâmî camialar olaya tepki verirken Müslümanlar olayı protesto etmek için meydanlara davet edildi. Bangladeş’te büyük bir Müslüman kıyamı bekleniyor.

Hafazat-e İslam

Hafazat-e İslam 2010 yılında Chittagong şehrinde İslam’a aykırı yasaları protesto eden medrese öğrencilerine polisin müdahale etmesi ile başlayan protestolar esnasında kuruldu. Kurucuları Bangladeş’te Ehli Sünnetin önde gelen alimlerinden Ahmed Şafi, Allame Cüneyt Babunagari ve Mevlana Abul Malek Halim gibi önemli şahsiyetlerdir. İslam karşıtlarına verdikleri tepkilerle milyonları bulan gösteriler düzenlemişlerdir.

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31
Günün Karikatürü Tümü