Hindistan ülkedeki en büyük İslami yapılardan birini kapattı

Hindistan'da Müslümanlara yönelik baskı ve kısıtlamalar tüm hızıyla devam ediyor. Hindistan, ülkenin en önde gelen İslami yapılarından Hindistan Halk Cephesi'ni "terörizm" suçlaması ile yasaklı ilan etti.

İslam Alemi 28.09.2022, 16:39
Hindistan ülkedeki en büyük İslami yapılardan birini kapattı

Hindistan'da Müslümanlara yönelik baskı ve kısıtlamalar tüm hızıyla devam ediyor.

Hindistan, ülkenin en önde gelen İslami yapılarından Hindistan Halk Cephesi'ni "terörizm" suçlaması ile yasaklı ilan etti.

Son dönemde Hint yönetimi bu gruba yönelik operasyonlarını sıklaştırmış, gruba mensup yüzden fazla Müslümanı gözaltına almıştı.

Hindistan İçişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, Hindistan Halk Cephesi "terörizm" ile bağlantılı olmakla ve anayasal düzene karşı adımlar atmakla suçlandı.

Açıklamada Hindistan Halk Cephesi ve bu yapıyla bağlantılı olan birçok kurum ve kuruluşun kapatıldığı belirtildi.

Hindistan Halk Cephesi 2006 yılında ülkede artan İslam karşıtı saldırılara ve Hindu milliyetçisi gruplara karşı durma amacıyla kurulmuştu. Grup, çeşitli İslami sivil oluşumların birleşimi niteliğindeydi.

Kararla beraber gruba yönelik saldırıların ve polis operasyonlarının artacağı düşünülüyor.

Hindistan'ın İslami yapılara karşı sert kararlar almasına rağmen, Hindu milliyetçisi olan ve Müslümanlara yönelik katliamlar gerçekleştiren gruplara karşı hiçbir adım atmaması dikkat çekiyor.

Ülkenin özellikle son dönemde Narendra Modi ve BJP eliyle bir "Hindu faşizmi devleti" haline getirildiği uyarılarında bulunuluyor.

Kaynak: Mepa News
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü