Köpeklik eskimedi eskimesine

Çeçenistan'ın kukla hükümet Müftüsü Salah Mezhiev: "Rusya'nın yanında verilen mücadele Allah uğrunadır ve cihattır. Bu savaşta savaşanlar şehit olacaklardır, bunda hiçbir şüphe yoktur" dedi.

İslam Alemi 08.03.2022, 18:17 08.03.2022, 20:17
Köpeklik eskimedi eskimesine

Çeçenistan'ın kukla hükümet Müftüsü Salah Mezhiev: "Rusya'nın yanında verilen mücadele Allah uğrunadır ve cihattır. Bu savaşta savaşanlar şehit olacaklardır, bunda hiçbir şüphe yoktur" dedi.

Çeçenistan'ın kukla hükümeti 2003 yılından bu yana görevde

1999'da başlayan 2. Çeçen cihadının başında Çeçenlerin savaştan yorulmasını istismar ederek Rusya ile anlaşma yoluna giden Ramazan Kadirov'un babası Ahmet Kadirov, Çeçen İçkerya Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov tarafından hain ilan edilmişti. Rusya, 2000 yılında Çeçenistan'ın başkenti Grozniyi işgal ederek bu bölgede Rusya'ya bağlı özerk bir Cumhuriyet kurulacağını ilan etmişti. 2003'te Rusya'nın kontrolünde Grozni'de göstermelik bir seçim yapılarak baba Kadirov, Mashadov'a karşı kukla bir hükümet kurmuş ve Rusya ile çarpışan mücahidleri "ayrılıkçı" ilan ederek Müslümanlara savaş açmıştı. Bu ihanetinden sonra Ahmet Kadirov, 2004 yılında bir kutlama esnasında Şamil Basayev tarafından bombalı saldırıya uğrayarak öldürüldü. Ahmet Kadirov'un öldürülmesinden sonra yerine geçen oğul Ramazan Kadirov "Putin benim ilahım" diyecek kadar Rusya'ya bağlıydı. Köpeklikteki azmi ile dikkat çeken Ramazan Kadirov 2009 yılına kadar Çeçenistan'daki direnişi kırmıştı. Kadirov, bu başarısını Mücahidlere yardım eden tüm Çeçen halkını türlü işkenceler ile baskılamasına ve direnen Çeçenlerin ailelerini tehdit etmesine borçluydu. Çeçen halkını büyük bir diktatörlük ile yöneten Kadirov hükümeti, Rusya, nereye işaret etse oraya saldıran vahşi bir köpeğe dönüşmüş durumda. Bu köpekliği yaparken dini istismar etmeyi de ihmal etmiyor, Rusya'ya gönüllü askerliği cihad(!) telakki ediyor, bu uğurda ölenleri şehid(!) ilan ediyorlar.

Çeçenistan’da yaşanan bu hadiselere şahid olunca gönlümüze bir iki mısra düştü;

“Kurtuluş savaşı ile kurtardıklarımız,

birlik oldu birlikte savaştıklarımızla,

bedeli ihanet oldu kanımızın”

Ne diyelim, “Köpeklik eskimedi eskimesine…”.

Haber-Yorum: Harun Şimşak

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:58
İkindi 16:13
Akşam 18:50
Yatsı 20:09
Günün Karikatürü Tümü