Pakistan’da "Kadıyanilik" Karşıtı Protestolar Sürüyor!

Pakistan seçim kanununda yer alan ifadelerin "Yemin ederim ki Hz. M..... son peygamberdir." ifadesi, "İnanıyorum ki Hz. M..... son peygamberdir." şeklinde değiştirilmesi üzerine Müslümanlar tarafından gerçekleştirilen protestolar sürüyor.

İslam Alemi 26.11.2017, 15:46 29.11.2017, 15:50
Pakistan’da "Kadıyanilik" Karşıtı Protestolar Sürüyor!

Pakistan parlamentosunun geçen ay seçim kanununda yaptığı değişikliğe karşı çıkan ve çoğunluğunu "Lebbey Ya Resullullah" hareketi üyelerinin oluşturduğu göstericiler, İslamabad ile Ravalpindi şehirleri arasındaki otoyolda protestolarına devam ediyor.

Polis, sabah saatlerinde yeniden gösterilere başlayan topluluğu, güvenlik kordonunda tutuyor. Protestocular, Adalet Bakanı Zahid Hamid'in istifasını istiyor. Dün göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda biri polis 6 kişi ölmüş, 250'den fazlası yaralanmıştı. Hükümet, olayların büyümesi üzerine ordu güçlerini polise yardım etmesi için göreve çağırmıştı. Pakistan ordusu konuyla ilgili bir açıklama yaparak anayasal sorumluluğu gereği göreve hazır olduğunu ancak bunun öncesinde hükümetle bazı konuları değerlendirmeleri gerektiğini bildirdi. Ordunun açıklamasında, polisten gösterilerde tam kapasite yararlanılmadığı savunuldu. Açıklamanın ardından Başbakan Abbasi ile Kara Kuvvetleri Komutanı Bajva bir araya geldi. Pakistan ordusu dün de polis müdahalesiyle ilgili eylemin olaysız şekilde sona erdirilmesi önerisinde bulunduğunu ve tarafların şiddetten kaçınması gerektiğini duyurmuştu.

Pakistan seçim kanununda geçen ay yapılan düzenlemeyle milletvekili aday formlarında yer alan "Yemin ederim ki Hz. M..... son peygamberdir." ifadesi, "İnanıyorum ki Hz. M..... son peygamberdir." şeklinde değiştirilmişti. Yasa değişikliğinin, Kadıyaniler (Ahmediler) adlı grubun seçimlere katılabilmesini amaçladığını iddia eden "Lebbeyk Ya Resullullah" hareketi ile bazı cemaatler, 8 Kasım’da protestolara başlamıştı.

1900 yılında kurulan Kadıyanilik’te peygamberliğin Fahr-i Kâinat Efendimiz (s.a.v.) ile sonlanmadığına inanılıyor. Bu nedenle Pakistan anayasasında Kadıyaniler İslâm dışı bir grup olarak geçiyor ve yasalar Kadıyanilerin siyasete girmesini yasaklıyor.

Hükümet ise yasa değişikliğinin Kadıyanilerin önünü açmak için yapılmadığını, sorunun bir ifade hatasından kaynaklandığını bildiriyor.

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü