Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri vefat etti

Seyyid Muhammed Raşid Erol Hazretlerinin halifesi Seyda Muhammed Konyevi Hz. tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

İslam Alemi 08.02.2022, 16:43 08.02.2022, 16:58
Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri vefat etti

Seyyid Muhammed Raşid Erol Hazretlerinin halifesi Seyda Muhammed Konyevi Hz. tedavi gördüğü hastanede ruhunu teslim etti. Seyda Hazretlerine Allahtan rahmet diliyoruz. Kederli ailesine ve müridanına Allah’tan sabır diliyoruz. Cümle müminlerin başı sağolsun.

Seyda Muhammed Konyevi kimdir?

Seyda Muhammed Konyevi, miladi 1942 yılında Mardin ilinin merkezine bağlı Konaklı köyünde doğdu. Seyyid Muhammed Raşid’in halifelerinden olan Seyda Muhammed Konyevi, Konya sivil havaalanı civarında bulunan Reyhani köyündeki dergâhında insanlara İslam’ı, ehli sünnet yolunu anlatıyor hakkı göstererek kurtuluşlarına vesile oluyordu. Seyda Muhammed Konyevi birçok alimden ilim tahsil etti. En son Gavs-ı Bilvanisi’nin halifelerinden Abdussamed-i Ferhendi’nin yanına geldi. Onun yanında bir yıl kaldıktan sonra zahiri ilimlerden icazet aldı. Daha sonra Abdussamed-i Ferhendi’nin kızıyla evlendi. Bundan sonra bir süre kendi köyünde imamlık yaptı. O sıralarda Gavs-ı Bilvanisi vefat etmiş ve oğlu Seyyid Muhammed Raşid, insanlara Allah’ın emir ve nehylerini anlatmak suretiyle irşada başlamıştı. Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri, Seyyid Muhammed Raşid’in daveti üzerine, kayınpederi Abdussamed-i Ferhendi ile birlikte menzil köyüne geldi. Yirmi üç yıl Seyyid Muhammed Raşid’in yanında kaldı ve hizmetinde bulundu. Seyda Muhammed Konyevi, Seyyid Muhammed Raşid’in vefatından sonra bir yıla yakın teberrüken Menzil’de kaldı. Vefatına kadar Konya’daki dergâhında insanlara Allah’ın emir ve nehylerini anlatmak suretiyle onların dünyada ve ahirette saadete kavuşmalarına vesile oluyordu.

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (3)
Mehmet. 11 ay önce
Allah rahmet eylesin şefaatlerine nail eylesin, alimin ölümü alemin ölümü gibidir..Bugun bir alem vefaat etti..
aras eser 11 ay önce
Allah rahmet eylesin...Gerçek iktidar,insanlar üzerinde değil,yürekler üzerinde kurulur. sevenlerinin başı sağ olsun...sevildi
İbrahim İslamoğlu 11 ay önce
Allah’ımız rahmet eylesin mekanı cennet olsun geride kalanlara sabırlar versin
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü