Türk ve Mısır dışişleri heyeti Kahire’de toplandı

Mısırlı ve Türk yetkililer, iki ülke arasındaki ilişkileri yeniden inşa etme amaçlı görüşmeler için Kahire'de bir araya geldi.

İslam Alemi 06.05.2021, 11:20
Türk ve Mısır dışişleri heyeti Kahire’de toplandı

Kahire'deki iki günlük 'siyasi istişarelere' Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdi Loza ve Türk mevkidaşı Sedat Önal başkanlık ediyor.

Görüşmeleri salı günü geç saatlerde duyuran Mısır Dışişleri Bakanlığı, görüşmeleri "iki ülke arasındaki ilişkilerin ikili ve bölgesel bağlamda normalleşmesine yol açabilecek gerekli adımlara odaklanacak keşif tartışmaları" olarak nitelendirdi.

Mısır'ın devlet gazetesi Ahram'ın İngilizce versiyonunda, adı açıklanmayan bir Mısırlı yetkili, görüşmelerin Libya'daki doğrudan ve dolaylı iletişimle geçen bir yıl sonrasında geldiğini belirtiyor.

Mısır ve Türkiye, Mısır ordusunun Türkiye tarafından desteklenen Müslüman Kardeşler yönetimine 2013'te darbe yapmasından bu yana görüşmüyordu. Mısır yönetimi, Müslüman Kardeşleri terör örgütü ilan etmişti.

Son zamanlarda, üst düzey Türk yetkililer Mısır ile ilişkilerde ısınma sinyalleri vermiş ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sissi hükümetine önceki, keskin eleştirel yaklaşımları azaltmışlardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 12 Mart'ta iki ülkenin “istihbarat, diplomatik ve ekonomik” temasları olduğunu söyleyerek, iki ülke arasında güçlü bağlar olmasını umduğunu belirtmişti.

Euronews

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü