27.10.2011, 14:20

KADDAFÎ’NİN ŞEHADETİ VE WALL STREET AYAKLANMALARI

 Kapitalizme karşı Amerika’nın finans merkezi Wall Street’te başlayan ayaklanma bir çok ülkede karşılığını buldu, bütün dünyada isyanlar yayılıyor ve önümüzde günler aylar ve yıllar birçok kargaşaya, sosyal ve siyasî çalkantılara gebe. Global sitem çökmüştür.
İçine düştükleri ekonomik krizler ve sömürü pastalarının tükenmesi sonucu emperyalist ülkeler önce Irak’a saldırdılar. Hem kendileriyle işbirliğine yanaşmayan Saddam rejimini devirmek, hem Irak’ı yağmalamak ve hem de İsrail’in Ortadoğu’da güvenliğini sağlamak amacıyla Irak’a savaş ilan edildi ve ABD hiçbir meşru sebebe dayanmadan Irak’ı işgal etti. Demokrasi diye ihraç ettikleri, aslında Batı işbirlikçiliğinden ve kukla idareden başka bir şey olmayan bir rejimdir. Yeni sömürgecilik planları dahilinde bu saldırılarını artırmak zorunda kaldılar, çünkü deniz bitti ve çaresizler.
Batılı domuzlar bu sefer Libya’ya saldırdı. Bingazi’deki isyancıları örgütledi. Önce isyan başarısız olmuştu fakat ABD ve NATO devreye girdi. Libya devlet Başkanı Kaddafî, NATO, ABD ve Fransa’ya karşı ülkesini savundu. Bir NATO saldırısında Kaddafî yaralandı ve isyancılar tarafından linç edilerek şehid edildi. Satılmış köpekler tarafından.
Kaddafî’nin, ülkesini NATO ve onun işbirlikçileri olan isyancılara karşı savunduğu için şehid olduğunu söylüyoruz. Kaddafî “şehid olacağım” dedi ve sözünde durdu, şehid oldu. ABD ve NATO güçlerine boyun eğmedi. Dışarıdan yardım almamasına ve küçük bir ülke olmasına rağmen ABD ve NATO güçlerine ve içindeki çapulcu isyancılara karşı bir seneye yakın savaştı Kaddafî ve askerleri.
Şehid Saddam Hüseyin, şehid Usame bin Laden ve şehid Muammer Kaddafî gibi emperyalizme karşı savaşanlar, kendi hataları ne olursa olsun, ABD’nin dünya hegemonyasına ve İsrail’e karşı vurulmuş birer darbedirler. Batı sömürgeciliğine karşı durdukları ve bu uğurda savaşıp can verdikleri için onlar birer kahramandır. Bir Müslümanın hatasını da ancak bir Müslüman eleştirir, kafirlere ise laf düşmez. Müslüman olarak onlarla ihtilafımız olabilir ve onların rejimlerine ve sistemlerine karşı olabiliriz. Fakat İslâmın baş düşmanı olan ABD ve İsrail’e karşı onların yanında yer almak zorundayız. Emperyalizme karşı çarpışarak can verdikleri ve Müslüman oldukları için hepsinin şehid olduklarını düşünüyoruz.
Şunu da belirtelim ki, ABD’ye karşı savaşan Chavez gibi, Castro gibi Müslüman olmayan liderleri de destekleriz. Haksızlığa karşı, bir ateisti de destekleriz, inancımız bize bunu emreder.
Şehid Kaddafî, dünya bize ambargo uygularken Kıbrıs savaşında silah yardımında bulundu, yardım kolilerini bizzat sırtında uçaklara taşıdı. Kaddafî, petrol gelirlerini ülkesine yaydı ve herkese bir ev verdi. Afrika Birliği için çalıştı. Kaddafî’nin Yeşil Devrimini eleştirebiliriz ama Batı ve Amerika’ya karşı duruşunu eleştiremeyiz. T.C. devletinin, NATO ve ABD ile birlikte Kaddafî’ye tavır alması hata idi. Keza ABD ve İsrail çıkarları için Suriye’ye tavır almamız da hatadır.
Kaddafî öldürülünce Obama mutlu bir şekilde hemen açıklama yaptı. Libya’ya demokrasi gelecekmiş. Batılı ülke liderleri de bayram etti Sarkozy, “sıra Esad da” diye emperyalist emellerini ifade etti.
Şunu hatırlatmakta fayda var. Kaddafî’nin Libya’sında bir tek ABD ve NATO üssü yokken, Türkiye’de sayısını bilmediğimiz kadar ABD ve NATO üssü vardır. Şunu da ekleyelim ki Libya 6 milyonluk bir ülke iken biz 70 milyonluk bir ülkeyiz. Kaddafî kadar dirensek 70 milyonluk bir ülke olarak bizi sömüren emperyalistlere karşı zafere ulaşabiliriz.
Ve şunu da sormakta fayda var: ABD’de demokrasi var mı ki, ihraç ediyorlar diğer ülkelere? Wall Street’teki isyanlar, ABD’deki vahşi kapitalist sistem tarafından kitlelerin susturuluşu ve %99’un %1’e isyan edişi. Kısaca Wall Stret’teki isyanlar İçeride böyle iken dışarıda işgal edecekleri ülkelere Demokrasi rejimi adı altında kendi kukla yönetimlerini kurduruyorlar. Irak’ta, Afganistan’da ve bugün Libya’da yaptıkları işgal ve sömürüden başka bir şey değil.
Kapitalist sistem ve Türkiye. Son zamlar ve işsizlik sorunu ve gençliğin ümit arayışı. Faizin toplumsal yaraya dönüşmesi, hükümetin de borç sarmalında Batıya bağlı oluşu. PKK’nın savaşı tırmandırması ve Van-Erciş de 7.2 büyüklüğünde deprem. Yer altı ve yerüstü kaynıyor. Hızlı değişimler yaşıyoruz ve BD-İBDA fikriyatına bağlı bizler ümid ve aksiyon içindeyiz.     Baran Dergisi, 250. Sayı
Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 07 Ekim 2022
İmsak 05:35
Güneş 07:00
Öğle 12:57
İkindi 16:09
Akşam 18:45
Yatsı 20:04
Günün Karikatürü Tümü