"Çizginin Ahengi" sergisi AKM'de sanatseverlerin ilgisine sunuldu

Hattat Bilal Akkaya'nın eserlerinin yer aldığı "Çizginin Ahengi" modern hat sergisi, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Kültür - Sanat 15.06.2022, 10:34 15.06.2022, 10:26
"Çizginin Ahengi" sergisi AKM'de sanatseverlerin ilgisine sunuldu

Hattat Bilal Akkaya'nın eserlerinin yer aldığı "Çizginin Ahengi" modern hat sergisi, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) izlenime sunuldu.

Sergi, MÜSİAD Kadın tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası Farkındalık Zirvesi (IAS) kapsamında sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

"Esmaü'l Hüsna", "İstanbul", "Damla" ve "Özel" koleksiyonlarında 800'e yakın mürekkepli ve renkli eser yer alıyor. "Çizginin Ahengi" sergisi de bu koleksiyonlardan seçilen 16 eserden oluşuyor.

Hüsnühat sanatına adını veren "hat" kelimesinin Arapçada çizgi anlamına geldiğini ve serginin adının da buradan ilhamla belirlendiğini aktaran Hattat Bilal Akkaya, "Önemli olan burada oluşturduğumuz çizgiyle karşı tarafa mesaj vermek. Biz buna dikkat etmeye çalışıyoruz." dedi.

Çalışmalarında klasik hat eğitimden yola çıkarak yeni mimariye uygun tasarımlar yapmaya gayret ettiklerini dile getiren sanatçı, modern yorumların arka planında da bu düşüncenin yer aldığını ifade etti.

Eserlerinin geri planında mutlaka bir hikayenin bulunduğunu vurgulayan sanatçı, "Burada eserlerimden en önemlisi olan Ayasofya da var. Ayasofya Camii malumunuz yıllar sonra tekrar ibadethane olarak açıldı. Ben de bir sanatçı olarak bu mabede bir şeyler yapmam lazım diye düşündüm." dedi.

Ayasofya'ya yer verdiği eserinin tasarımında Kur'an-ı Kerim'in "Cin" suresinde yer alan ve "Mescitler yalnız Allah'ındır." anlamına gelen 18'inci ayetin metnine yer verdiğini aktaran Akkaya, şöyle devam etti:

"Diğer bir eser olarak da İstanbul Havalimanı'nın kulesi var. O kulenin de ayrı bir hikayesi vardır. Peygamber Efendimiz yokuş yukarı bir yere çıkarsa tesbihatı 'Allahu Ekber' olurmuş. Biz de o tasarımımızın içine 'Allahuekber' tesbihatını yerleştirdik. Keza yine mahpus olan yüreğimizin kanayan yarasını, ümmetin mescidini, 'Mescid-i Aksa' ismiyle özgün bir şekilde yorumladık."

Bilal Akkaya, farklı çalışmalara yer verdikleri eserlerin yanı sıra marka sanat projelerini de hayata geçirdiklerini, Türkiye'nin seçkin kurumlarının misyon ve vizyonuna uygun özgün tasarımları, markalar aracılığıyla sanatseverlerle buluşturduklarını kaydetti.

Zirvenin "Dönüşüm Bizimle Başlar" sloganıyla düzenlendiğini anımsatan Akkaya, 40 yıldır gerçekleştirdiği çalışmalarda sanatta dönüşümü kendisinde amaç edindiğini söyledi.

Akkaya, mekanla bütünleşen modern bir çizgide hazırlanan 21'inci kişisel sergisi "Çizginin Ahengi"nin, zirve kapsamında AKM fuaye alanında gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Ocak 2023
İmsak 06:45
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü