Eğitim, Öğretimden Öte Bir Kültür/İrfan Kazandırma İşidir

Batıdan hesabsız kitapsız ithal ettiğimiz eğitim sistemi... eğitimin içler acısı hâli, bugün her kesimin üzerinde ittifak ettiği nadir hususlardan biri.

Kültür - Sanat 01.08.2017, 16:17 02.08.2017, 01:06
Eğitim, Öğretimden Öte Bir Kültür/İrfan Kazandırma İşidir


Eğitim, öğretimden farklı olarak, bir kültür/irfan kazandırma işidir. Yoksa bilgiyi ha insanın kafasına doldurmuşsun, ha eşeğin semerine, ne fark eder? Sadece eğitim sistemi perspektifinden baksak bile, hayata sorgulamayarak, yani tenkid şuuruyla başlayan genç dimağları gerçekten tatmin edecek bütüncül bir fikrin/bütün fikrin zorunluluğu çok açık. Bütün fikirse, güdülecek hakiki bir kültür davası bahsine bağlanır ki, muhatabı olduğumuz kültür emperyalizmi karşısında verilecek kültürümüzün istiklâli savaşının yanında bugün asimetrik planda cereyan eden üçüncü dünya savaşı, yaya kalır.
Yukarıda da dediğimiz gibi, tarihin bize biçtiği rol hoşumuza gitse de, gitmese de bu. Öyleyse ya bu rolün hakkını verir vezir, yahut rolün altında ezilir ve bir kez daha rezil oluruz. 


Yazının tamamını okumak için TIKLA

Yorumlar (1)
merve taşdemir 4 yıl önce
"Eğitim, öğretimden farklı olarak, bir kültür/irfan kazandırma işidir. Yoksa bilgiyi ha insanın kafasına doldurmuşsun, ha eşeğin semerine, ne fark eder?"
Farkedilen şey, ezberci anlayışla öğrencileri monotonlaştırmak, aynı yapmak. Yıllardır eğitimden bir verim alamamızın sebebi de bu olsa gerek.
15
açık
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:33
Güneş 06:08
Öğle 13:08
İkindi 16:54
Akşam 19:58
Yatsı 21:26
Günün Karikatürü Tümü