Her biri diğerinden daha iyi: Robert de Niro filmleri

En iyi Robert de Niro filmleri, sanatçı bir ailenin çocuğu de Niro’nun hayatı ve Martin Scorsese ile olan ilişkisi...

Kültür - Sanat 16.09.2021, 15:01 16.09.2021, 14:47
Her biri diğerinden daha iyi: Robert de Niro filmleri

En iyi Robert de Niro filmleri, sanatçı bir ailenin çocuğu de Niro’nun hayatı ve Martin Scorsese ile olan ilişkisinden bahsedeceğiz.

Robert de Niro kimdir? Robert de Niro’nun çocukluğu…

Önce karizmatik aktörü tanıyalım. Robert Mario de Niro Jr. 17 Ağustos 1943’te New York’ta doğdu. Robert de Niro’nun annesi Virginia bir ressam, babası Robert ise heykeltıraş ve şair. Robert Maio de Niro, sanatçı bir ailenin evlâdı olduğu için ebeveynlerinden bir hayli istifade eder. Robert de Niro, İtalyan komşuları tarafından “Bobby Milk” diye çağrılır. İtalyan mafya rollerindeki (Godfather II, Untouchables filmlerini sayabiliriz) ustalığını tâ çocukluk yıllarındaki gözlemlerine dayatabiliriz. “Milk” derken, bizim tabirimizle “süt çocuğu” demek istiyorlar. Evet, öyle. Robert de Niro utangaç ve içe kapanık bir çocuktur.

Robert de Niro’nun ilk filmi 1968 yapımı Greetings. Ardından Hi, Mom! Peşinden birkaç çerezlik film… Ve 1973’te efsanevî yönetmen Martin Scorsese ile fevkalade bir işe imza atmak üzere anlaştılar; Taxi Driver 1976’da çıktı. Bu filmde mahpustan çıkmış, hem kabadayı hem de insanî hisleri arasında sıkışmış bir taksi sürücüsünün New York sokaklarındaki maceralarını seyrettik. Aynaya karşı silah çekip, “Benimle mi konuşuyorsun! Sen benimle mi konuşuyorsun?” dediği replik, filmi seyredenlerin hafızasına kazınmıştır.

Scorsese ile sıkı dostluğu, sinemaya yeni bir soluk getirdi. Goodfellas (Sıkı Dostlar), Casino ve Irishman (İrlandalı) filmleri, bu dostluğun meyveleridir.

En iyi Robert de Niro filmlerini sayacaksak şayet, The Godfather II’deki “Baba’nın gençliği” rolünü mutlaka hatırlatmamız gerekir. Bir Zamanlar Amerika, Jackie Brown ve Onurlu Bir Adam filmleri de en iyiler listesinde es geçilemeyecek filmlerdir.

De Niro’nun aile hayatı

Meşhur aktör, meslek hayatı ile aile hayatını birbirinden ayırır. Ailesiyle vakit geçirmeyi sever. Baba filminde geçen şu replik âdeta de Niro’nun ailesine düşkünlüğünün ifadesi gibidir: “Ailesiyle vakit geçirmeyen bir erkek, asla gerçek bir erkek sayılmaz!”

1976 yılında Dianne Abbott ile evlenir Robert de Niro. Bu birliktelikten bir çocukları olur; fakat çift daha sonra ayrılır.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü