"İnanç ve Sanat" sergisi açıldı

İçerisinde 8. yüzyıldan kalma kufi hatlı Kur’an nüshaları, İbnü'l-Arabi'nin Fütuhatü'l-Mekkiyye’si ve daha birçok kıymetli eserlerin yer aldığı "İnanç ve Sanat" adlı sergi açıldı.

Kültür - Sanat 17.04.2021, 13:52 18.04.2021, 15:37
"İnanç ve Sanat" sergisi açıldı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eserin yer aldığı "İnanç ve Sanat" adlı sergi açıldı. "Kur'an-ı Kerim", "Peygamber Efendimiz", "İbadet", "Dua" ve "Medeniyet" konu başlıklarıyla "Şam Evrakı" alt başlığında düzenlenen sergide çok değerli eserler mevcut. Daha önce Topkapı Sarayı envanterinde bulunan bazı eserler de burada sergileniyor.

TİEM koleksiyonundan eserlerin yer aldığı sergide, Hazreti Ali ile Hazreti Osman'a izafe edilen Kur'an-ı Kerimlerin de arasında bulunduğu çeşitli nüshalar, Ayasofya Vakfiyesi nüshası, tarihi Kur'an-ı Kerimler, Hilye-i Saadet ve hat levhaları ile İbnü'l-Arabi'nin Fütuhatü'l-Mekkiyye gibi kıymetli ederler yer alıyor.

Sergide, 8. yüzyılın sonu ile 9. yüzyılın başlarına tarihlenen parşömen üzerine Kufi hatla yazılan Kur'an-ı Kerim, 1294'e tarihlenen hat sanatının en büyük ustalarından Yakut el- Musta'sımi'ye ait Kur'an-ı Kerim, Seyyid Mahmud Hayrani'nin oğlu Seyyid Ali'nin 13. yüzyıl Selçuklu ağaç işçiliğinin güzel örneklerinden 1907'de çalınan ve halen Danimarka Kopenhag'daki Davids Samling Müzesi'nde sergilenen tabutun sanduka kısmı da görülebilecek.

Çin kağıdı üzerine kurşunlu mürekkeple yazılan ve 1440 yılına tarihlenen Timurlu Dönemi Kur'an-ı Kerim, Osmanlı hat sanatının en güçlü sanatçılarından Şeyh Hamdullah'a ait Kur'an-ı Kerim, Sultan Abdülmecid Efendi'ye ait hat levha ve Kazasker Mustafa İzzet Efendi'ye ait Hilye-i Saadet de sergide meraklılarıyla buluştu.

Öte yandan 15. yüzyıla tarihlenen ve yeni mülklerin ilave edilmesiyle 9 farklı nüshadan oluşan Ayasofya Vakfiyesi'nin bir nüshası, İbnü'l-Arabi'nin Fütuḥatü'l-Mekkiyye olarak anılan ve Konya nüshası olarak da bilinen 1238'de tamamlanmış 37 ciltten meydana gelen mağrip neshiyle özenle yazılmış orijinal nüshası ve diğer değerli eserler de sergide teşhire sunuldu.

Bir kısmı daha önce kısa süreli olarak sergiye sunulmuş eserlerden oluşan seçkideki 73 eser ilk defa sanatseverlerle buluştu. Sergi, 30 Temmuz'a kadar ücretsiz gezilebilecek.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Namaz Vakti 06 Mayıs 2021
İmsak 04:08
Güneş 05:49
Öğle 13:06
İkindi 16:58
Akşam 20:12
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü