Üstad Necip Fazıl Kısakürek, Ayasofya Camii’nde yad edildi

Üstad Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 39. yılında Ayasofya Camii’nde yad edildi.

Kültür - Sanat 27.05.2022, 09:34 27.05.2022, 09:48
Üstad Necip Fazıl Kısakürek, Ayasofya Camii’nde yad edildi

Üstad Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 39. yılı sebebiyle Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nde yad edildi. Anma programları kapsamında dün ikindi namazının ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde hatim duası yapıldı.

Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in ruhuna hatmi şerifler okundu

Namazdan önce Kur'an-ı Kerim okuyan Ayasofya-i Kebir Camii Şerif imam hatibi hafız Bünyamin Topçuoğlu, ardından "Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in ruhuna hatmi şerifler okundu, Yasin-i Şerif okuduk. Namazdan sonra da duasını yapacağız inşallah. Kendisini yad etmeye çalıyoruz, Rabb'im şimdiden makbul eylesin." dedi.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ise hatim duasının ardından yaptığı konuşmada Kısakürek'in şüphesiz her yıl farklı etkinliklerle anıldığını, fakat bu kez 39. yılında özel bir anma gerçekleştirildiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Açılması için zindanlarda yattığı, itilip kakıldığı, nice yargılamalara uğradığı Ayasofya'da talebeleri ve sevenleri tarafından hatim duasıyla yad edildi. Rahmetli üstadımız 1965 Ayasofya hitabesindeki meşhur ifadelerini hepiniz biliyorsunuz. Üstadımız bize her ne şartta olursak olalım hakkın temsilcisi olmamızı tembihlerdi. Milletimizin değerleriyle barışık, geçiş ve gelecek içerisinde mücadele vermemiz gerektiğini öğretti, zihniyet aşıladı. Allah da onun bu gayretlerini burada ona hatmi şerif dualarıyla taçlandırdı."

Hatim duasına Kısakürek'in torunu Emrah Kısakürek'in yanı sıra öğrencileri ve sevenleri katıldı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Kasım 2022
İmsak 06:27
Güneş 07:57
Öğle 12:56
İkindi 15:23
Akşam 17:46
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü