28 Şubat’ın Kahramanlarından Fahri Önder Tahliye Oldu

Fahri Önder, cezaevinden tahliye olduktan 6 yıl sonra “eksik yatmışsın” denilerek tekrar cezaevine gönderilmişti.

Mahkeme ve Cezaevi 24.03.2021, 18:13 11.04.2021, 18:46
28 Şubat’ın Kahramanlarından Fahri Önder Tahliye Oldu

28 Şubat’ın kahramanlarından Fahri Önder Silivri Cezaevi’nden tahliye oldu. Önder, 28 Şubat’ta darbeye direndiği için türlü işkencelere maruz kalıp, sonrasında cezaevine atıldığında henüz 18 yaşından küçüktü. O yaşta işkenceye rağmen emniyet tutanaklarını imzalamayan Önder, cezaevinden tahliye olup evlendikten, çocuk sahibi olduktan, işini kurduktan sonra “eksik yatmışsın” denilerek tekrar cezaevine gönderilmişti.

23 Mart’ta tahliye olan Önder, başından geçenleri Baran okurları için paylaştı. 28 Şubat sürecinde gördüğü işkenceden bahseden ve süreci anlatan Önder, “2000 yılında ağır işkenceler sebebiyle kulak zarım patladı ve bir kulağımı kaybettim. Bu sebeple rapor aldım ve askerliğimi de yapamadım. İdam cezasıyla yargılandım ve idamın kaldırılmasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldım. ‘Taş atan çocuklar yasası’ olarak bilinen yasa ile tahliye oldum.” ifadelerini kullandı.

Tıpkı 28 Şubat’ta olduğu gibi 15 Temmuz’da Vatan Emniyet’in önünde darbecilere karşı mücadele veren Fahri Önder, ikinci kez cezaevine gönderilişini şu şekilde anlattı: “Tahliye olduktan sonra sıfırdan bir hayata başladım. Evlendim, üç çocuğum oldu. İşimi kurdum. Her şey yolunda giderken, tahliyemin üzerinden 6 sene geçmişken birden ‘eksik yatmışsın’ denilerek hakkımda yeniden bir tutuklama kararı çıkarıldığını öğrendim. Bize yeniden Medrese-i Yusufiye yolu göründü. Burada da bir takım hukuksuzluklarla muhatap olduk. Esasında Aralık 2020’de tahliye olmam gerekirken, savcılığın müddetnamenin yanlış hesaplandığı yönündeki beyanıyla bir süre daha cezaevinde tutulacağım ortaya çıktı. Bu vaziyete itiraz ettik ve yeniden yargılama talebinin kabulü ile tahliye oldum.”

Yeniden yargılaması ile alâkalı olarak “Artık ne Kemalist dikta rejimi, ne de FETÖ’nün olmadığını düşünüyorum, bu sebeple müsbet bir netice çıkmasını umuyorum.” diyen Önder, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, başta gazeteci arkadaşım Yakup Köse ve avukatım Hamza Uçan olmak üzere cezaevinde bulunduğu süre zarfında bana her türlü desteği veren, cezaevinden çıkmam için çabalayan tüm gönüldaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Gazası mübarek olsun!..

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:10
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü