23.04.2012, 11:46

Mahkemeye Dair Notlar

 İBDA bağlılarının yargılandığı Bandırma cezaevi operasyonu ile ilgili mahkeme 29 Haziran’da Beşiktaş ta bulunan eski adı DGM olan Ağır Ceza  binasında gerçekleştirildi. İsyan davalarından biri görüldü. Mahkemede yayın kurulumuzdan Kazım Albayrak ve Yakup Köse başta olmak üzere birçok gönüldaşımız da yargılanıyordu.

 Yakup Köse’nin daha önce 28 Şubat dolayısıyla yaptığı suç duyurusu ve bu mevzuun basında yankı bulması sebebi ile mahkemeye alaka yoğundu.

Başta MazlumDer yetkilileri olmak üzere (ki aralarında, İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, Demet Tezcan ve Av. Arife Gökkaya bulunuyordu) Taraf gazetesinden Ferhat Kentel, Av. Ömer Kavli, Has Parti Bingöl Milletvekili Adayı Özlem Hanım, ÇHD üyesi Av. Müşir Deliduman, Av. Güven Yılmaz, Aylık Dergisi Yazı İşleri Müdürü Cem Yılmaz, Baran Dergisi Yayın Kurulu Üyesi ve Anadolu Haber Günlüğü Sitesi Editörü Tuncay Aksoy, Altay Derneği’nden Ömer Kama, Yeni Akademya Dergisi’nden Hayreddin Soykan, Av. Bülent Deniz, Analiz Sitesinden Fatih Tezcan ve birçok gönüldaşımız katıldı.

Mahkeme başlamadan önce MazlumDer İstanbul şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar ve Taraf Gazetesi Yazarı Ferhat Kentel bir konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından MazlumDer adına basın açıklamasını Av. Arife Gökkaya yaptı.

Bu arada polisin mahkeme için orada bulunanların kimliklerini kontrol etmesi dikkat çekti. Aylık Dergisi Eski Yazı İşleri Müdürü İbrahim Keskin ve Analiz Merkezi’nden Fatih Tezcan devam eden davalarından dolayı gözaltına alındılar.

Saat 9.20’de başlayacak olan Mahkeme ancak akşamüzeri 16.30’da başladı. Mahkemeye girdiğimizde Yakup Köse’nin Avukatı Müşir Deliduman yerine bile oturmadan mahkeme heyetine saat 9.20’de başlayacak olan mahkemenin niçin başlamadığı hakkında mahkeme heyetine sorularını yöneltti. Ardından Av. Güven Yılmaz ise bu durumun zabıta geçilmesini istedi. Hâkim, hazır bulunan avukatların kimlik tesbitini yaptı ve mahkemeye ara verdi. Bu mahkemede bir ilk de yaşandı ve Av. Arife Gökkaya Hanım başörtüsü ile mahkemeye katıldı. İBDA bağlılarının yargılandığı bir mahkeme bir ilke imza atarak başörtülü avukatla görüldü.

Aranın ardından tekrar içeri alındık. Hâkim “zaman aşımından beraat”diyerek kararı okudu.

Mahkeme sonrasında Demet Tezcan, Av. Arife Hanım, Av. Müşir bey, Av. Ömer Kavli, yayın kurulumuzdan Kâzım Albayrak başta olmak üzere hazır bulunan topluluk, bir süre mahkeme neticesi üzerine sohbet ederek kararı değerlendirdiler. Ardından hatıra fotoğrafı çekilerek, haksızlık yapılan her yerde bulunulması gerektiği üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.
Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 26 Eylül 2022
İmsak 05:23
Güneş 06:48
Öğle 13:01
İkindi 16:22
Akşam 19:03
Yatsı 20:22
Günün Karikatürü Tümü