Hacerü’l-Esved’in parçaları 5 asırdır Sokullu Mehmet Paşa Camii'nde

Cennetten gelen ve Kâbe’de yer alan “Hacerü'l-Esved”in 4 parçası, 5 asırdır Mimar Sinan'ın ustalık eserlerinden biri olan Sokullu Mehmed Paşa Camii'nde bulunuyor.

Mimari ve Musiki 19.04.2021, 12:13
Hacerü’l-Esved’in parçaları 5 asırdır Sokullu Mehmet Paşa Camii'nde

Mimar Sinan'ın ustalık eserlerinden biri olan Sokullu Mehmed Paşa Camii'nde, cennetten gelen ve Kâbe’de yer alan “Hacerü'l-Esved”in 4 parçası, 5 asırdır yer alıyor.

Kabe'nin inşası sırasında Ebu Kubeys Dağı'ndan ulaştırılan ve sahih hadislerde cennetten bir parça olduğu ifade edilen taştan zaman içinde kopan parçalar, Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından İstanbul'a getirildi.

Mimar Sinan, siyah ve parlak olan parçalardan 4'ünü İstanbul Kadırga'da 1571 yılında Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa adına eşi tarafından yaptırılan Sokullu Mehmet Paşa Camisi'ne yerleştirdi. Altın çerçeve ile kaplı parçalar, caminin giriş kapısı üzerindeki mermer taşların ortasında, mihrabın üst kısmında, minbere giriş kapısının üzerinde ve minber kubbesinin altında bulunuyor.

Hacerü'l-Esved'in Türkiye'deki en büyük parçası ise Süleymaniye Külliyesi içindeki Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'nin giriş kapısının üzerindeki saçağın altında yer alıyor.

5 asırdır Sokullu Mehmed Paşa Camisi'nde muhafaza edilen “cennetten” parçaları, ramazan ayında da görmek mümkün.

Yorumlar (1)
mesut 3 hafta önce
Ne güzel ya. ilk defa duyuyorum
18
açık
Namaz Vakti 09 Mayıs 2021
İmsak 04:03
Güneş 05:46
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:16
Yatsı 21:51
Günün Karikatürü Tümü