Restorasyonu tamamlanan camilerde yeniden ezan sesi yükseldi

Vakıflar Haftası'nı da kapsayan ramazan boyunca, restorasyonu devam eden tarihi camilerin bazılarının çalışmaları tamamlanarak hizmete sunuldu.

Mimari ve Musiki 15.05.2021, 14:10 15.05.2021, 13:51
Restorasyonu tamamlanan camilerde yeniden ezan sesi yükseldi

Kılıçdaroğlu: Seçim, hemen!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme takviminin pazartesinden itibaren uygulanmaya başlanacağını açıklayarak, "Sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz" dedi.

Erdoğan'ın bu konuşmasının ardından '#HelalEtmiyorum' etiketi sosyal medyada tepki gösterilirken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da paylaştığı ileti ile erken seçim istedi.

'#HemenSeçim' etiketini kullanan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Helalleşelim kesinlikle. Türkiye için erken seçim çağrısı yapıyorum. Seçim! Hemen!" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Erdoğan'ın açıklamalarını alıntılayarak 'sandıkta helalleşelim' dedi. Akşener, "Sayın Erdogan sen unutmuş olabilirsin ama, siyasetçi milletiyle kürsülerde değil, sandıkta helalleşir. Madem helalleşmek istiyorsun, getir sandığı helalleşelim. Zor durumdaki çiftçiyle, esnafla, işsiz gençle helalleşelim." ifadelerini kullandı.

El Kassam Tugayları SİHA ile işgalci güçleri vurdu

Hamas silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) İsrail’e saldırı düzenlemeye başladı.

SİHA’larla İsrail’e ait hedefleri imha eden Hamas, işgalcileri korkuttu. El Kassam Tugayları Kosifim sahasında bir araya gelen işgalci güçlere bomba ve havan mermileriyle saldırdı.

“Ukrayna siber kuvvet kuruyor”

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksey Danilov, Ukraina televizyonuna açıklamalarında, ulusal siber kuvvetlerin oluşturulmasına ilişkin kararın yakında ülkenin Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından imzalanacağını söyledi.

Sputnik'in haberin göre Danilov, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin basına kapalı olarak gerçekleştirilen bir toplantısına atıfla, “Söz konusu karar (siber kuvvetlerin kuruluşuna ilişkin karar), ilgili toplantıda bulunan 21 üyenin hepsi tarafından oy birliği ile kabul edildi. Yakında Devlet Başkanı’nın buna dair kararı imzalanacağını düşünüyorum” dedi.

Ayrıca Danilov söz konusu Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısında, siber güvenlik stratejisi, biyolojik güvenlik sorunları ve ülkenin doğusunda tırmanan gerilim dahil sekiz konusunun ele alındığını kaydetti.

Restorasyonu tamamlanan camilerde yeniden ezan sesi yükseldi

Vakıflar Haftası'nı da kapsayan ramazan boyunca, restorasyonu devam eden tarihi camilerin bazılarının çalışmaları tamamlanarak hizmete sunuldu.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiye göre, ibadete açılan yerlerin başında, Kayseri'nin Talas ilçesinde 18. yüzyılda inşa edilen Reşadiye Yukarı Mahalle Camii geldi.

Bursa Yıldırım Emir Sultan Camii de yeniden kapılarını açtı. Tasavvuf bilgini "Emir Sultan" adıyla bilinen Mehmet Şemseddin Buhari adına eşi, Yıldırım Beyazıt'ın kızı Hundi Fatma Hatun tarafından 15. yüzyılda yaptırılan caminin açık avlusunda Emir Sultan ve ailesine ait kabirler bulunuyor. Restorasyonuna geçen yıl başlanan cami, 8 Mayıs'ta idrak edilen Kadir Gecesi'nde yeniden cemaatle buluştu.

15. yüzyıl eserlerinden Şemsi Paşa Camii ibadete açıldı

İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü bünyesinde restorasyonu yapılan Üsküdar Rumi Mehmet Paşa Camii de 3 yılın ardından kapılarını açtı.

Eski Bizans mabedinin yerinde kurulduğu tahmin edilen, 1471-1472'de inşa edilen, diğer ismiyle Şemsi Paşa Camii, 26 Nisan'da ibadete açıldı.

İstanbul'da bu ramazanda restorasyonu tamamlanan bir diğer eser de Üsküdar Kaymak Mustafa Paşa Camii oldu. Kaptan-ı Derya olarak Osmanlı Donanmasına kumanda eden devlet adamı Kaymak Mustafa Paşa tarafından yaptırılan ve 2018'de restorasyona alınan eser, yeniden ziyaretçilerini kabul etmeye başladı.

Kumrulu Mescit de ziyarete açıldı

İstanbul Vakıflar I. Bölge Müdürlüğünce restorasyonu yürütülen, Mimar Atik Sinan'ın yaptığı Kumrulu Mescit Camii de ibadete açılan eserler arasında yer aldı.

Fatih Sultan Mehmet döneminin başta gelen mimarlarından Atik Sinan tarafından 1468'de yapılan İstanbul Fatih Kıztaşı Mahallesi'ndeki cami, geçmiş yüzyıllarda "Azadlı Sinan Mescidi" ve "Kıztaşı Mescidi" gibi isimlerle de anıldı.

Petrev Mehmet Paşa Camii

İzmit Pertev Mehmet Paşa Camii

Kanuni Sultan Süleyman'ın veziri Pertev Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan'a 1572-1579'da yaptırılan külliye, cami, sübyan mektebi, kervansaray, çifte hamam, imaret, iki çeşme, dükkanlar ve hazireden oluşan Kocaeli Pertev Mehmet Paşa Külliyesi'nden bugüne sadece cami, sübyan mektebi, iki çeşme ve hazire ulaştı.

"Yeni Cuma Camii" olarak da bilinen külliye içindeki Kocaeli Pertev Mehmet Paşa Camii'nin 2016'da başlayan restorasyonu tamamlanarak 21 Nisan'da hizmete açıldı.

Zeytin Dalı Harekat Bölgesi'ndeki camilerin restorasyonu

Suriye Afrin'de bulunan, Genel Müdürlüğün vakıf kaydı tespit ettiği Şeyh Hadid kasabasının merkezindeki Ömer Bin Hattap Camii ile Şerran bölgesindeki Nebi Huri Türbe ve Camii'nin restorasyonları da tamamlandı.

Sanat tarihi araştırmalarına göre, 1536'da hizmet vermeye başlayan, 1898'da Revşarzade Ali ve Şeyh İbrahimzade Bey tarafından yenilenen Ömer Bin Hattab Camii'ne son cemaat yeri, 1949'da yapıyla eklendi.

Zeytin Dalı Harekat Bölgesi'ndeki caminin minaresi, gövdesine top mermisinin isabet etmesiyle hasar aldı. Minare, oluşan statik sorun ve zayıflamadan dolayı yıkıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Hatay Bölge Müdürlüğünce yapılan restorasyon sonucunda, caminin özgün cephesini kapatan ve camiyi çevreleyen niteliksiz yapılar söküldü. Caminin son cemaat kemerlerini kapatan briket dolgu duvarlar da kaldırılarak, özgün sütunlar ve özgün taş doku ortaya çıkarıldı.

TRT Haber

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü