Serkan Akın: Ne yapın edin geleneksel yaşama dair hamleler yapın

Mimar Serkan Akın, “Ne yapın edin geleneksel yaşama dair hamleler yapın. Bahçeniz olsun. Toprağa, taşa, tohuma, ağaca, çiçeğe, böceğe vb. yakın olun.” dedi.

Mimari ve Musiki 04.04.2022, 09:34 04.04.2022, 09:43
Serkan Akın: Ne yapın edin geleneksel yaşama dair hamleler yapın

Her geçen gün çirkinleşmekte olan ve geleneksel yaşama dair hiçbir değer bırakmayan modern şehirler, toplumda iyiye, güzele ve doğruya dair ne varsa hepsini alıyor. Mimar Serkan Akın, kaybetmekte olduğumuz değerlerimizi hatırlatarak geleneksel yaşama dair hamleler yapılmasını öğütlüyor.

Mimar Akın, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Ne yapın edin geleneksel yaşama dair hamleler yapın. Bahçeniz olsun.

Toprağa, taşa, tohuma, ağaca, çiçeğe, böceğe vb. yakın olun. Gelmekte olan geliyor.

Bahçe, doğa, orman deyince bohem bir yaşamdan bahsetmiyorum. Tiny house, karavan, konteyner, tarlaya kaçak kulübeden bahsetmiyorum. Bu işin şakası yok.

Marketten fazla gıda alıp ne kadar stoklayabilirsiniz? Geleneksel teknik ve bilgiye yeniden ulaşmaktan bahsediyorum. Toprak, ağaç, metal, taş, tohum, su, vb. işleme bilgisini yeniden öğrenmemiz lazım. Bu saatten sonra kentte mülk alan, kredi çekip konut borcuna giren, arabasını yenilemek için borçlanan, geleceğini garantiye almak için kira geliri elde etmeye çalışan bildiğin aptaldır.

Tarihi kentler ve kırsal alanlar geleceğimizdir, özgürlük alanımızdır, hayatımızın devamıdır, huzurlu yaşamın kaynağıdır, doğal döngünün merkezidir.

Kişisel ve toplumsal kurtuluşumuz için; iyilik üretin, güzellikte bulunun, temiz alanda kalın, fitneye bulaşmayın, barış için fedakârlık yapın, borçlanmayın, stresten uzak durun, sakin olun, fidan dikin, hayvan besleyin.”

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü