15.10.2014, 16:39

Modern Bir Din Projesinin Tenkidi: Allah ile Aldatmak

 

Modernleşme süreci bizde din tenkitçiliği boyutunu da had safhaya getirdi. İlmî mevzulara keyfî “bence”lerle hüküm vermek sıradanlaşmaya kadar vardı. Kur’âncı-mealci-mezhepsiz furyalar “Kur’ân üzerinden kendi söylemlerini geliştirerek “İşte Kur’ân bunu diyor” diyerek kendi fikirlerini empoze etmeye çalışıyorlar; Kur’ân üzerinden ve Kur’ân’la aldatarak… İlahiyat fakülteleri de ne hikmetse bu işe önayak oluyor. Bildiğimiz din tenkitçiliği bu sıralarda oluşuyor. Hadisi inkâr etmek veya İslâmî bir meselede ahkâm kesmek ilahiyatta ilerleme olarak addediliyor. İslâm’dan bir şeyi inkâr ediyorsan kazanıyorsun(!) Modern sürecinin hoca takımları da bellidir; biri “Miraç yoktur” der, biri “Ayağa mesh etmek yeterlidir” der, biri “İsa (as) gelmeyecek” der, biri “Mezheplere ne gerek var, doğrudan Allah’a bağlanalım” der, biri “Tasavvuf Hindistan’da çıktı” gibi safsatalarla Müslümanların aklını, kalbini bulandırma gayreti içine girer. Bir asra yakındır din üzerinde oynanan oyunlar ve Mustafa Kemal’in ve onun nezdinde Kemalizm’in ve onun nezdinde İslâm düşmanlarının Kur’ân’a, dilimize, kültürümüze kurdukları tezgâhlar, saldırılar insanımızı dinden uzaklaştırmaya ve cahil etmeye yönelikti. Hiç çekinmeden saldırdılar fakat emellerine ulaşamadılar. Her ne kadar Kur’ân’lar yakılsa da, kitaplar gübreler arasında, cüzler topraklara gizlense de milletimiz bunun altından kalktı. Ehli Sünnet itikadı asırlar boyunca kendini koruduğu gibi bu badireyi de atlatmasını bildi.

Bu hain adamların ektiği tohumlar her sene kendini gösteriyor. Abduh, Reşit Rıza, Afgani ve avanelerinin İslâm’ı ihya adı altında yozlaştırma teşebbüslerini, şimdi bunların dilini ve kalıplarını kullanan hoca müsveddeleri devam ettirme gayretinde. 

İslâm düşmanlarına ve Ehli Sünnet’e karşı çıkan her türlü kafaya cevap niteliğinde bir kitabı tavsiye edeceğim. Dr. Salim Öğüt hocanın “Modern Bir Din Projesinin Tenkidi” başlıklı kitabı…

Dr. Salim Öğüt hoca, ilahiyat koridorlarında, ilahiyat sıralarında ve ilmî münazaralarda karşılaştığı ve kendi tabiriyle “dehşete düştüğüm” dediği İslâm adı altında yapılan tahriflere kayıtsız kalmadan, Kur’âncı, mealci, mezhepsiz furyacılara güzel bir cevap mahiyetinde birkaç kitap hazırladı. Onlardan birisi “Modern Bir Din Projesinin Tenkidi”…

“Modern Bir Din Projesinin Tenkidi” başlıklı kitabında “dini tahrif etme” konusunu ele alarak tahrif konusunda başlangıç oluşturuyor ve Allah ile, Allah’ın ismini kullanarak insanların nasıl aldatıldığını ele alıyor. Akıl ve vahiy ölçülerini ilmî bağlamda dile getiriyor ve bunun üzerinden ayet meallerinde nasıl tahrif yapmaya çalıştıklarını anlatıyor. Miras meselesini ve fıkhî konuları ele alarak ülkemizde din üzerinde oynanmaya çalışılan meselelere de el atıyor, bu konularda sistematik bir tenkit gerçekleştiriyor. 

Salim Öğüt’ten şunları dile aktararak sözü bitirelim:

İslâm için bir koruma kanunu yoktur. Ağzı olan konuşur. Ama konuşmak vardır, konuşmak vardır. İçtihadında hata etmek ayrı şeydir, hata etmek için içtihat etmek ayrı şeydir. Tarih boyunca pek çok siyasî iktidar, inanan insanlara zulmetmiştir. Ama hiçbir zaman onların zulmü onlara yaltaklanan âlimlerinki kadar tahripkâr olmamıştır. Emevî zulmü edebiyatıyla geçinenler, o devrin alimlerinin bu zulme boyun eğmediklerini görmek istemezler. Ne diyelim? “Arzularını kendi tanrısı yapanları görmüyor musunuz? Bu sebeple bilgilerine rağmen Allah onları saptırmıştır”. “Bir sürüye saldıran iki aç kurt düşünün, bunlar bile, para ve servet düşkünü birisinin dinine verdiği zarardan daha çoğunu veremezler”. 


Baran Dergisi 404. Sayısı
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 06 Ekim 2022
İmsak 05:34
Güneş 06:58
Öğle 12:57
İkindi 16:10
Akşam 18:46
Yatsı 20:05
Günün Karikatürü Tümü