ABD giderken Çin mi geliyor?

ABD güçleri Afganistan’daki askeri üsleri terk etmeye devam ederken, Çin, bu ülkede varlık göstermeye, ABD ve NATO güçlerinin geri çekilmesinin bıraktığı boşluğu doldurmaya hazırlanıyor.

Ortadoğu 06.07.2021, 10:40
ABD giderken Çin mi geliyor?

ABD’nin Afganistan’dan geri çekilmesi Mayıs ayı başlarında başladı ve bu sürecin Başkan Joe Biden’ın ABD’nin en uzun savaşını sona erdirmek için ilan ettiği 11 Eylül tarihine kadar tamamlanması bekleniyor.

Kabil’deki yetkililer, Pekin’in Kuşak ve Yol girişiminin bir parçası olarak, Çin’deki Kaşgar şehrini Pakistan’ın Gwadar limanına bağlayan bir yol kurma hedefiyle, 62 milyar dolar değerinde bir dizi altyapı projesini içeren devasa bir ekonomik proje olan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun genişletilmesi üzerinde çalışıyor.

Bu esnada Çin de, Afganistan’da ABD’nin yerini alacak bir ekonomik strateji benimsiyor.

Çin, son beş yıldır Kuşak ve Yol girişimini Afganistan’a yaymaya çalışıyor. Ancak Afganistan’daki ABD varlığıyla Kabil, Washington’u üzebilecek herhangi bir anlaşmayı kabul etmekte isteksizdi.

Şimdi ise, ABD güçleri ayrıldığına göre, Çin girişimi memnuniyetle karşılanabilir.

Çin, Kuşak ve Yol girişimi stratejisiyle, 60 ülkeye yayılan kara ve deniz yolu ağları aracılığıyla Asya’yı Afrika ve Avrupa’ya bağlayabilmeyi umuyor.

Şarkul Avsat

Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü