ABD, Taliban’a hava saldırısı yaptı

ABD ordusu, kısmen Afgan güvenlik güçlerinden ele geçirdikleri askeri teçhizatı imha etmek için bu hafta Taliban'a karşı çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Ortadoğu 23.07.2021, 12:30
ABD, Taliban’a hava saldırısı yaptı

AP'nin bildirdiğine göre, Pentagon basın sekreteri John Kirby Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Son birkaç gün içinde, hava saldırıları yoluyla ANDSF'yi [Afgan ulusal savunma ve güvenlik güçlerini] desteklemek için harekete geçtik" dedi.

Geçen ay boyunca ABD, Afganistan genelinde, çoğu insansız hava araçları tarafından gerçekleştirilen hava saldırısı düzenledi. Amerika'nın Sesi, bir ABD savunma yetkilisine atıfta bulunarak, bazı saldırıların "Taliban'ın ANDSF'den ele geçirebildiği askeri teçhizatı" hedef aldığını bildirdi.

CNN, son dört saldırıdan üçünün aslında askeri teçhizatı imha etmeyi amaçladığını kaydetti.

Çok sayıdaki rapora göre, son hava saldırıları askeri teçhizata ek olarak düşman kuvvetlerini de hedef aldı.

Saldırı haberleri, ABD'nin Afganistan'daki, neredeyse yirmi yıl süren ve onu Amerika'nın en uzun süredir devam eden çatışması haline getiren savaştan çekilmeye devam etmesiyle geliyor.

ABD'nin Ortadoğu'daki askeri operasyonlarını denetleyen ABD Merkez Komutanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, ABD'nin "tüm geri çekilme sürecinin %95'inden fazlasını tamamladığını" duyurdu.

Yorumlar (0)
25
açık
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:14
Güneş 06:40
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:37
Günün Karikatürü Tümü