Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştü: ABD, PYD’yi eğitiyor!

Karadeniz Bölgesi, Ukrayna, Orta Doğu ve Suriye'deki durumun ele alındığı görüşmede Şoygu, Amerikan askerlerinin Suriye topraklarında uzun zamandır bulunduğuna dikkat çekerek, PYD'yi eğittiğini söyledi.

Ortadoğu 22.07.2022, 20:48 22.07.2022, 20:28
Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştü: ABD, PYD’yi eğitiyor!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya geldi.

Karadeniz Bölgesi, Ukrayna, Orta Doğu ve Suriye'deki durumun ele alındığı görüşmede Şoygu, Amerikan askerlerinin Suriye topraklarında uzun zamandır bulunduğuna dikkati çekti.

"Bunun uluslararası normların ihlali olduğunu" belirten Şoygu, ABD'nin Tanif gibi üslerinde PYD-PKK’lıların eğitildiğini kaydetti.

Şoygu, ABD'nin Suriye yönetimine yönelik uyguladığı tek taraflı yaptırımların yasa dışı olduğunu ve ülkedeki insani durumu zorlaştırdığını belirtti.

ABD'li askerlerin "Suriye'nin bazı bölgelerini işgal ettiğini ve kontrol altında tuttuğunu" dile getiren Şoygu, bu bölgelerde hidrokarbon madenlerinin yasa dışı kullanıldığını ve ülkedeki madenlerin çalındığını ifade etti.

Şoygu, Suriye'de ateşkes sürecinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, iki ülkenin bakanlıklarının, konuyla ilgili çeşitli düzeylerde sürekli temas halinde olduğu bildirildi.

İkili ve bölgesel savunma, güvenlik konularının ele alındığı toplantıda, Bakan Akar tarafından Ukrayna'da acil ateşkese olan ihtiyaç bir kez daha vurgulanırken, tahıl ve gıda malzemelerinin denizden emniyetle sevkine yönelik çalışmalara katkılarından dolayı Şoygu'ya teşekkür edildiği bildirildi.

Yorumlar (0)
28
açık
Namaz Vakti 17 Ağustos 2022
İmsak 04:32
Güneş 06:08
Öğle 13:13
İkindi 17:02
Akşam 20:08
Yatsı 21:38
Günün Karikatürü Tümü