Büyükelçinin Maili Hacklendi: Türkiye ve Katar'a Karşı Skandal İlişkiler Ağı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudî Arabistan ziyaretin akabinde geçtiğimiz hafta Katar'ı hedef alan siber saldırı ile başlayan gerilim yayılıyor. Birleşik Arab Emirlikleri Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe'ye ait olduğu öne sürülen mailler basına dağıtıldı. Bu maillerin içeriği, BAE ile İsrail yanlısı Demokrasiyi Savunma Vakfı (FDD)'nın Türkiye ve Katar'a karşı müşterek politikalar üzerine çalıştığını ifşâ etti.

Ortadoğu 04.06.2017, 03:00 05.06.2017, 20:02
Büyükelçinin Maili Hacklendi: Türkiye ve Katar'a Karşı Skandal İlişkiler Ağı

Şöyle bir hatırlayacak olursak, geçtiğimiz hafta Katar Resmî Haber Ajansına (QNA) yönelik olarak bir siber saldırı gerçekleşmiş ve bu saldırı neticesinde fâili hâlen meçhul çevrelerce ele geçirilen web sayfasından, Katar Emiri Al Sani'ye atfedilen “ABD'ye karşı ve İran'ı destekleyici” bir açıklama yayınlamıştı. Kısa bir süre içinde bu işin aslı açığa çıkmış olmasına rağmen, bilhassa Suudî Arabistan ve avanesi başta olmak üzere, Batılı haber ajanları, bu haberi hafta boyunca üst sıralarda tutarak maksadlarını açıkça ortaya koydular. Sisi tarafından gerçekleştirilen Batı destekli askerî darbede Mursî’den yana tavır alan ve uzun zamandır zaten araları açık olan Suudî Arabistan ile Katar arasındaki suların ısındığı açık. Bunun yanı sıra artık umumî bilgi hâline geldiği üzere son yıllarda artarda operasyona maruz kalan Türkiye ekonomisinin Katar’dan gelen sıcak para sayesinde ayakta kaldığı da bedahet. 

***
 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Washington büyükelçisi Yusuf el-Uteybe'ye ait olduğu iddia edilen ve bazı hacker gruplar tarafından yayınlanan e-postalar, Büyükelçinin İsrail yanlısı Demokrasiyi Savunma Vakfı (FDD) ile yakın ilişki içinde olduğunu ve Türkiye ile Katar'a karşı ortak politikalar geliştirmeye çalıştıklarını gösterdi.

HACKLEYİP BASINA DAĞITTILAR

Büyükelçi Yusuf el-Uteybe'nin e-posta hesabını ele geçirdiğini savunan bir hacker grubu, Büyükelçiye ait olduğunu öne sürdüğü bazı postaları ABD'li medya kuruluşları "The Intercept, HuffPost ve The Daily Beast"e gönderdi.

Söz konusu medya kuruluşları hacker grubunun Rusya uzantılı bir mail adresi kullandığını ve kendilerini daha önce Demokrat Parti'nin maillerini ele geçiren grupla bağlantılı gösterdiğini belirtti.

HACKERLAR RUS OLABİLİR

The Intercept, hackerların ya Rus olduğunu ya da kendilerini Rus gibi göstermek için bu bilgileri verdiklerini yazdı.

İSRAİL YANLISI ÖRGÜTLE YAZIŞIYOR

Bu kuruluşlarda yer alan ve Büyükelçiye ait olduğu öne sürülen e-postalarda el-Uteybe'nin İsrail yanlısı FDD'nin CEO'su Mark Dubowitz ve Kıdemli Danışmanı John Hannah ile sık sık yazıştıkları görülüyor.

KATAR, SUUDİLERİN HEDEFİNDE

Bu yazışmalarda iki tarafın da Arap Baharından endişe ettikleri, Katar'ın Müslüman Kardeşler ve Hamas'a verdiği desteği "teröre destek" olarak yorumladıkları ve bunun için önlem alma ve Amerikan politikalarını etkileme hedefi güttükleri anlaşılıyor.

Dubowitz'den el-Uteybe'ye bu yıl 10 Mart'ta gönderildiği iddia edilen bir mektupta, BAE ve Suudi Arabistan'da faaliyet gösteren uluslararası bazı firmaların İran'da da iş yapmayı planladıkları belirtilerek söz konusu şirketlerin isim listesi gönderiliyor.

Mektupta Dubowitz, "Daha önce konuştuğumuz gibi bu hedef listedeki şirketler seçim yapmak durumunda." ifadelerine yer veriyor.

SİSİ'YE BÜYÜK ÖVGÜ

El-Uteybe'nin FDD yetkililerine gönderdiği iddia edilen bazı e-postalarda Mısır'daki darbeyi "devrim 2.0" olarak adlandırdığı, Sisi yönetimindeki ordunun hükümeti zorla düşürmediğini, tersine sokağa çıkan halkın taleplerine cevap verdiğini savunuyor.

Yine Büyükelçinin gönderdiği iddia edilen bir mektupta, Ortadoğu'da ılımlı olarak sadece BAE ve Ürdünkaldığını, ABD'nin aşırılıkçılara karşı bu ılımlı ülkeleri desteklemesi gerektiğini öne sürüyor.

İKİ ÜLKENİN 15 TEMMUZ DAYANIŞMASI

Yusuf el-Uteybe'ye ait olduğu iddia edilen e-postalar arasında Türkiye'yle ilgili bölümler de yer alıyor. Bunlardan birisi 15 Temmuz'daki FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili.

"FDD ve BAE'ye karalama makalesi" konu başlıklı bir postada, FDD'nin kıdemli danışmanı John Hannah'ın, "Merhaba Büyükelçi. Size bir makale yolluyorum. Orta büyüklükte bir Türk gazetesi, FDD ve BAE'yi bazı başkalarıyla birlikte Türkiye'deki darbenin arkasındaki komplocular arasında zikretmiş. Sizinle birlikte anılmaktan onur duydum." ifadelerini kullandığı görülüyor.

Bir başka e-postada ise, FDD'nin Müslüman Kardeşler üzerine Mayıs başında düzenlediği bir toplantının notları yer alıyor.

"ERDOĞAN'A KARŞI SERTLEŞMEMİZ Mİ GEREKİYOR"

Söz konusu postada FDD CEO'su Mark Dubowitz, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Ed Royce'a "Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğu göz önüne alındığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilerimizde doğru yaklaşım nedir? Türkiye'yi kaybetmenin ABD için birtakım stratejik sonuçları olur. Değişim görmek için Erdoğan'a karşı sertleşmemiz mi gerekiyor?" diye sorduğu görülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son Washington ziyaretine de atıf yapılan e-postada, "-Kendi değerlerimize sahip çıkacağımızı açıkça ifade etmeliyiz. Korumalarının geçen hafta burada sebep olduğu şiddet kabul edilemez. Sosyal medya, televizyon, radyo vs. medyada bir platformumuz olmalı ve bu platformda Türkiye'de hak ve özgürlüklerin durumu hakkında tartışmalar düzenlenmeli. (Türkiye'de) Özgürlüğün olmamız gerektiği ölçüde güçlü ve net bir savunucusu olmadık" denildiği görülüyor.

"KÜRT MESELESİ" DE İLGİ ALANLARINDA

Bir diğer yazışmada ise 11-14 Haziran tarihlerinde FDD'nin BAE devlet yetkilileriyle gerçekleştirmeyi planladığı bir konferansın gündem maddeleri tartışılıyor:

"Türkiye'deki gelişmelerin değerlendirilmesi

Erdoğan'ın başkanlığının doğuracağı sonuçlar

Erdoğan'ın bölgedeki rolü ve hedefleri

Kürt Meselesi

Türkiye'nin zikredilen ülkelere yönelik politikaları

ABD ile BAE'nin, Türkiye'yi daha iyi davranış sergilemeye yönlendirmek ya da mecbur etmek için atabileceği adımlar

Siyaset, ekonomi ve güvenlik açısından kullanılabilecek araçlar"

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak 06:35
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü