Erdoğan Taliban’a seslendi: İşgal hareketini bırakın

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afganistan ve Taliban mevzuunda açıklamalarda bulundu.

Ortadoğu 19.07.2021, 16:00
Erdoğan Taliban’a seslendi: İşgal hareketini bırakın

KKTC ziyareti öncesinde havalimanında basın toplantısı düzenleyen Erdoğan'ın öne çıkan ifadeleri şu şekilde:

-Taliban'ın yapmış olduğu açıklamalarda Türkiye'yi istemiyoruz gibi ifadeler yok. Onlar kendilerine göre bazı açıklamaları yapmış durumdalar ve bu açıklamalarıyla da güya bize yönelik bazı yaklaşım türleri var. Ve bu konuda Türkiye'deki yönetimin ne konumda olduğunu Taliban gayet iyi biliyor. Şimdi bu adımları atarken bizim, Türkiye yönetimi olarak bazı planlarımız var. Ve bu planlarımızın gereğini yerine getiriyoruz.

-Şu an itibariyle gerek dışişleri nezdinde gerekse şahsım olarak bu adımları atıp inşallah Taliban'la da ne gibi görüşmeler yapacağız ve bu görüşmelerle de nereye ulaşacağız bunun gayreti içerisindeyiz. Bizce Taliban'ın Afganistan'daki yaklaşımı, bir Müslüman'ın bir başka Müslüman'a yaklaşımı değildir.

-Zira Afganistan halkının kahir ekseriyeti Müslüman olan bir ülke. Burada Taliban'ın adeta bir işgal hareketini devam ettirmesi doğru bir yaklaşım değildir. Biz de Türkiye'den Taliban'a sesleniyoruz. Bu işgal hareketini, kardeşlerinin topraklarını işgal etmeyi bırakması lazım. Ve bir an önce Afganistan'ın genelinde barışın egemen olduğunu dünyaya göstermek lazım.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 27 Ekim 2021
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:46
Akşam 18:14
Yatsı 19:34
Günün Karikatürü Tümü