HTŞ'den Ankara'daki “terör” operasyonuna tepki

ABD ve Rusya başta olmak üzere diğer güçlerin Türkiye’yi Heyet Tahrir el Şam ile karşı karşıya getirme tuzağına düşülmemelidir.

Ortadoğu 29.05.2021, 16:00 29.05.2021, 17:11
HTŞ'den Ankara'daki “terör” operasyonuna tepki

Geçtiğimiz günlerde "Ankara'da Bir Tuhaf Operasyon" başlığıyla sunduğumuz haberimizde Ankara emniyeti tarafından terör operasyonu düzenlendiğini ve hakkında yakalama kararı bulunan 11 kişiden 7'sinin HTŞ üyeliğinden gözaltına alındığını aktarmıştık.

Sözkonusu operasyon sonrası HTŞ tarafından bir açıklama yayınlanarak, Türkiye'nin HTŞ'ye yönelik kullandığı "terör" kelimesinin "tehlikeli ve düşmana hizmet eden" bir tanımlama olduğu belirtildi.

Heyet Tahrir el Şam tarafından yayınlanan açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Bazı sosyal medya hesapları, ‘Türkiyeli yetkililerin başkent Ankara’da terör suçlaması ile Heyet Tahriru'ş-Şam ile çalışan 7 kişinin tutuklandığı’ haberini paylaştı.

Tutuklanan bu kişileri tanımadığımızı ve hiçbir örgütsel bağımızın olmadığını tekit ediyoruz. Yine savcılığın açıklamasında geçen, örneğin Heyet Tahriru'ş-Şam’ın “terör örgütü” olarak nitelenmesi gibi doğru olmayan bilgileri de kınıyoruz. Nitekim bu, grubun ödediği bedelleri ve Suriye’deki mazlumları savunmadaki öncü rolü düşünüldüğünde hassas bir nitelemedir. Birkaç kez tekrar eden bu niteleme, Suriye Devriminin düşmanlarından başkasına hizmet etmeyecektir.

Heyet Tahriru'ş-Şam bağımsız bir yapıdır. Suriye Devrimi grupları arasındaki temel gruplardan birisidir. Bugün diğer gruplarla birlikte işgalci Rusya ve İran milisleri karşısında sivilleri savunmak için özgür bölge cephe hatlarını tutmaktadır."

Heyet Tahrir el Şam, Suriye sahasında Müslümanların, özellikle de Türkiye'nin menfaatleriyle örtüşen bir mücadele vermekte. ABD ve Rusya başta olmak üzere diğer güçlerin Türkiye’yi bu grup ile karşı karşıya getirme tuzaklarına asla düşülmemelidir. Ayrıca gözaltı kararlarıyla alakalı ciddi şaibeler olduğu ve ağır mağduriyetlerin yaşandığı da bilinmektedir.

Haber-Yorum: Abdullah Said

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 27 Eylül 2022
İmsak 05:24
Güneş 06:49
Öğle 13:00
İkindi 16:21
Akşam 19:01
Yatsı 20:21
Günün Karikatürü Tümü