İran hapishanedeki görüntüler için özür diledi

İran Cezaevleri Kurumu Başkanı Muhammed Mehdi Hac Muhammedi, Evin Hapishanesi'nden internete yayılan işkence görüntülerini kabul ederek özür diledi.

Ortadoğu 25.08.2021, 09:00
İran hapishanedeki görüntüler için özür diledi

İran Cezaevleri Kurumu Başkanı Muhammed Mehdi Hac Muhammedi, Evin Hapishanesi'nde suistimalleri gösteren ve hacker grubu tarafından elde edildiği iddia edilen görüntülerin gerçek olduğunu kabul etti.

Twitter'dan açıklama yapan Muhammedi, "Bu tür acı olayların tekrarından kaçınmanın yanı sıra faillerin yargı önüne çıkarılacağı" sözü verdi ve "Yüce Allah'tan, sevgili Yüce Lider'den, büyük milletimizden ve asil hapishane memurlarından özür dilerim" diye yazdı.

“Kabul edilemez davranışların” sorumluluğunu üstlendiğini söyleyen Muhammedi'nin açıklaması, Batı'yla bağları olan kişileri tutmasıyla tanınan kuzey Tahran'daki tesise ilişkin suistimallerle ilgili bir raporun yayınlamasından bir gün sonra geldi.

Ancak Muhammedi, Evin'deki suistimallerin nasıl ele alınacağına dair bir plan önermedi. 1971'de İran şahı altında inşa edilmesinden bu yana hapishane, İslam Cumhuriyeti'ne kadar devam eden bir dizi suistimallere konu oldu.

Ahmedinecad da muhalifleri baskılamak için bu hapishaneyi kullanmıştı

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın tartışmalı 2009 seçimlerini kazanmasının ardından tutuklanan protestocuların çoğu Evin'de tutulmuştu. Hapishanede kapalı devre kameraların kurulmasını sağlayan milletvekilleri daha sonra Evin'de reformlar için de bastırmıştı.

Videoları Associated Press ile paylaşmış olan kendisini "Ali'nin Adaleti" olarak adlandıran sanal hesap, hack saldırısını nasıl gerçekleştirdiğiyle ilgili AP'nin sorularına yanıt vermedi.

Euro News

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü