İran, İngiltere vatandaşı da olan eski savunma bakan yardımcısı Ekbari'yi idam etti

İngiliz gizli servisi MI6 adına casusluk yapmakla suçlanan Alirıza Ekbari'nin aynı zamanda İngiltere vatandaşlığı da vardı.

Ortadoğu 14.01.2023, 18:56
İran, İngiltere vatandaşı da olan eski savunma bakan yardımcısı Ekbari'yi idam etti

İran, İngiltere vatandaşı da olan eski savunma bakan yardımcısı Alirıza Ekbari'yi bu sabah idam etti. Resmi medya, “İngiltere'nin uyarılarına rağmen” Ekbari'nin bu sabah asıldığını duyurdu.

Ekbari'nin ailesi çarşamba günü hapishaneye son bir ziyarette bulundu ve mahkûmun hücre hapsine alındığını gördü.

2019 yılında tutuklanan Alirıza Ekbari, İngiltere adına casusluk yaptığı suçlamalarını reddediyordu. Muhammed Hatemi'nin cumhurbaşkanlığında savunma bakanı yardımcısı Ekbari ayrıca İran'ın en ünlü nükleerfizikçisi Muhsin Fahrizade'nin öldürüldüğü suikastta da rol oynamakla suçlanıyordu.

İdam kararı, hafta içinde açıklandı. Tahran yönetimi, bu hafta Ekbari'nin itiraflarını gösteren bir video yayınladı ancak söz konusu görüntü zorla kaydedildi.

BBC ise, eski savunma bakan yardımcısının bir ses kaydını yayınladı. Alirıza Ekbari, söz konusu kayıtta itiraf videosunun işkence sonucu çekildiğini söyledi.

BBC, İran rejiminin elinde Alirıza Ekbari'nin yanı sıra bir başka İngiltere vatandaşı Murad Tahbaz'ın da bulunduğunu hatırlatıyor. Tahbaz, aynı zamanda ABD vatandaşı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü