İran protestolarında kritik hafta: Şii rejimi sallantıda

Gösterilerin farklı bir hal almaya başlamasıyla Şii rejiminin üzerindeki baskı da artmaya başladı.

Ortadoğu 23.10.2022, 11:17 23.10.2022, 11:45
İran protestolarında kritik hafta: Şii rejimi sallantıda

İran'da Mahsa Emini'nin ölümü sonrası başlayan protestolar, yapılan çağrılar üzerine 37. gününde ülkenin birçok kentinde devam etti.

Gündüz saatlerinde özellikle üniversitelerde devam eden gösteriler akşam saatleri itibarıyla şehirlerin sokak ve caddelerine yansıdı.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, Huzistan eyaletinin Dezful kentinde göstericilerin araba lastiği ve çöp konteyneri yakıp yol tabelalarını sökerek barikat kurduğu, emniyet güçlerinin ise göz yaşartıcı gaz ve coplu müdahalede bulunduğu görüldü.

Göstericiler sokak ve caddelerde sloganlı yürüyüş yaparken araç sürücüleri korna ile destek verdi.

Ahvaz Ulusal Çelik Grubu çalışanlarının gözaltına alınan 250'den fazla işçinin bırakılması için yaptığı eylem çağrılarının ardından kent meydanına toplanan göstericiler "Savaşacağız, öleceğiz, İran'ı geri alacağız" sloganı atıp yönetime tepki gösterdi.

Gündüz saatlerinde Tahran Beheşti, Tahran Emir Kebir, Kirmanşah Razi, Tahran Bilim ve Kültür, Meşhed Tıp Bilimleri, Tebriz, Hemedan Tıp Bilimleri, Tahran, Şiraz Teknoloji, Yezd, Mazenderan, Zahidan, Ahvaz Cundişapur, Tahran Allame Tebatebai üniversiteleri öğrencilerinin yanı sıra birçok kentte de çeşitli protestolar düzenlenmişti.

Kerec Goherdeşt, Senendec, Sakkız ve Bukan gibi şehirlerde de gösterilere destek veren esnaf kepenk kapatarak tepkisini göstermişti.

Kritik hafta

Gösterilerin dozajı bu hafta artarken bilhassa Sünni bölgelerinde şiddet kullanmaya başlayan Şii rejiminin bu tutumu Müslüman grupları da harekete geçirdi. Gösterileri bastırmaya çalışırken şiddet kullanan Şii rejimini, asker ve polislerin terk etmeye başladığına dair güçlü iddialar da mevcut. Gittikçe Suriye'deki gösterilerin ilk başladığı zamana benzer bir görüntüye bürünen İran'da, bu hafta gösteriler durmazsa, rejim 1979'dan beri en zor günlerini yaşayabilir.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü