İran, Suriye’de Fuah İsimli Yeni Bir Örgüt Kurup Üyelerini Halep’e Transfer Etti

Ebu el-Fadl el-Abbas milislerinin yakın zamanda Suriye’nin başkenti Şam’ın Seyyide Zeynep bölgesinde askeri bir eğitim düzenlediği ve kendilerine bağlı Fuah isimli yeni örgütün üyelerinin buradan mezun olduğu iddia edildi.

Ortadoğu 22.03.2021, 20:30
İran, Suriye’de Fuah İsimli Yeni Bir Örgüt Kurup Üyelerini Halep’e Transfer Etti

İran Devrim Muhafızları tarafından desteklenen Ebu el-Fadl el-Abbas milislerinin yakın zamanda Suriye’nin başkenti Şam’ın Seyyide Zeynep bölgesinde askeri bir eğitim düzenlediği ve kendilerine bağlı Fuah isimli yeni örgütün üyelerinin buradan mezun olduğu iddia edildi.

Suriye merkezli Eye of the Euphrates sitesinin kaynaklara dayandırdığı haberine göre İran’dan askeri ve mali destek alan örgütün üyelerinin çoğunluğu Fuah kasabasındaki Şiilerden oluşuyor.

Ebu el-Fadl el-Abbas milisleri tarafından kurulan örgütün yaklaşık 340 üyesi, Beşşar Esed rejiminin askeri tesislerinin yanına bir karargah kurmak için Halep’in güneydoğusundaki Sefira kasabasına nakledildi.

Söz konusu kaynaklara göre kasabaya gelen konvoyda, üzerinde makineli tüfekler bulunan 44’ten fazla Toyota araç, lojistik teçhizat ve mühimmat yüklü 20 Honda kamyon ve eşya yüklü 3 otobüs vardı.

İran, 10 yıl önce Suriye çatışmasının başlangıcından beri muhalefet karşısında Esed rejimini destekliyor.

Şarku’l Avsat

Yorumlar (0)
-1
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak 06:46
Güneş 08:14
Öğle 13:21
İkindi 15:55
Akşam 18:18
Yatsı 19:42
Günün Karikatürü Tümü