İran uçakların çoğunu yaptırımlar nedeniyle uçuramıyor

İran’a karşı ABD’nin yaptırımları sivil havacılık sektörünü de etkiledi. İran’daki uçakların çoğu yaptırımlar nedeniyle tamir edilemediği için uçamaz vaziyette olduğu belirtildi.

Ortadoğu 07.12.2021, 14:45
İran uçakların çoğunu yaptırımlar nedeniyle uçuramıyor

İran’daki uçakların yüzde 50’den fazlasının yaptırımlar nedeniyle tamir edilemediği için uçamaz vaziyette olduğu belirtildi.

İran Hava Yolu Şirketleri Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Rıza Berhor, devlet medyasında yer alan açıklamasında hava yolu şirketlerine yardım talebinde bulundu.

Berhor, ülkedeki uçakların yüzde 50'den fazlasının motor ve diğer yedek parçaların tedarik edilmesiyle ilgili yaptırımlardan kaynaklanan kısıtlamalar nedeniyle tamir edilemediğini ve uçamaz olduğunu söyledi.

Başkan Yardımcısı Berhor, "İran'daki mevcut uçakların 170'i mali kaynak yetersizliği ve yaptırımlar nedeniyle ihtiyaç duyulan yedek parçalar alınamadığı için uçamıyor." dedi.

Yaşanan sorun nedeniyle halkın hava yolu ulaşımından yeterince istifade edemediğini aktaran Berhor, hükümetten bu konuyu öncelikli gündemleri arasına almasını ve yedek parçaların temin edilmesiyle ilgili şirketlere yardımcı olmasını istedi.

İranlı yetkili, sürecin böyle devam etmesi halinde çalışamayan uçak sayısının artacağı ve sorunun daha da büyüyeceği uyarısında bulundu.

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar sivil havacılık sektörünü de kapsıyor. Yaptırımlar nedeniyle İran yolcu uçakları ve uçak parçası ithalatı yapamıyor.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Eylül 2022
İmsak 05:21
Güneş 06:46
Öğle 13:01
İkindi 16:25
Akşam 19:06
Yatsı 20:26
Günün Karikatürü Tümü