İsrail'de yeni koalisyon hükümeti Filistin'i nasıl etkiler?

Bu koalisyon yalnızca Siyonist İsrail şiddetinin dozajına etki edecektir. İsrail güçten anlar; Müslümanların hamiliğine soyunacak bir güç ortaya çıkıp İsrail'e had bildirmediği müddetçe Filistin'de zulüm son bulmayacaktır!

Ortadoğu 03.06.2021, 09:16 03.06.2021, 09:48
İsrail'de yeni koalisyon hükümeti Filistin'i nasıl etkiler?

Siyonist katil Netanyahu'nun başarısız olmasının ardından koalisyonu kurmakla görevlendirilen Gelecek Var lideri Yair Lapid, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'e hükümeti kuracak sayıya ulaştığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Rivlin ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Lapid ve koalisyonda yer alacak partilerin liderlerini tebrik etti.

Aşırı sağcı Yamina Partisi lideri Naftali Bennett ile geçtiğimiz günlerde veri tabanı İBDA Siber Cephesi tarafından ele geçirilen Gelecek Var lideri Yair Lapid öncülüğünde kurulacak koalisyon hükümetinde 8 parti yer alacak.

Netanyahu'yu koltuğundan edecek koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için en geç 14 Haziran'a kadar güven oyu alıp yemin etmesi gerekiyor.

Koalisyon hükümeti kurulursa, anlaşma gereği ilk 2 yıl başbakanlık görevini Yamina lideri Bennett yürütecek, daha sonraki 2 yıl için ise görevi Gelecek Var lideri Lapid'e devredecek.

Koalisyon hükümeti kurulursa Netanyahu'nun 12 yıllık başbakanlığı sonlanacak

Bennett-Lapid liderliğindeki koalisyon hükümeti belirtilen sürede Meclis'te güven oyu alırsa, İsrail'de Mart 2009'dan bu yana başbakanlık koltuğuna oturan Netanyahu dönemi bitecek.

İsrail'de koalisyon hükümetini kurmak için 61 milletvekiline ihtiyaç duyulurken, söz konusu koalisyonda yer almayı kabul eden partilerin toplam milletvekili sayısı 62.

Ancak Yamina Partisinin milletvekili Nir Orbach, Lapid ile yapılacak koalisyona güven oyu vermeyeceğini açıklamıştı.

Orbach'ın yanı sıra koalisyonu kurmakta anlaşan partilerden bir başka milletvekilinin daha güven oyuna destek vermemesi halinde söz konusu hükümet yeterli sayıya ulaşamıyor.

İşte bu nedenle koalisyon hükümetinin kurulduğuna henüz kesin gözüyle bakılmıyor.

Filistin meselesini nasıl etkiler?

Son derece kirli bir isim olan Netanyahu 12 senedir İsrail'de başbakanlık vazifesini sürdürüyor. Bu süre zarfında işgalciler, sistematik bir şekilde Filistin'de Müslümanları katletmeye, baskılar ile yıldırmaya ve göç etmeye zorlayıp demografik yapıyı değiştirmeye yönelik bir çok adım attı. Son dönemde de Netanyahu liderliğindeki İsrail'in Filistinlilere karşı tutumu sertleşmişti. Bu sebeple mevzubahis değişiklik ile alakalı akla gelen ilk soru bu değişikliğin Filistin davasına ve Filistinlilere nasıl bir etkisi olacağı. Her ne kadar Netanyahu barbarlığı ile öne çıkan birisi olsa da, söz konusu koalisyon hükümetinde de "aşırı sağcı" Siyonist partiler yer alıyor. Koalisyona liderlik edecek Yamina Partisi bunlardan biri. Partinin lideri Bennett, koalisyon hükümetinin ilk iki yılında başbakanlık koltuğunda oturacak Aynı zamanda eski savunma bakanı olan ve bir dönem Netanyahu’yla da birlikte çalışan 49 yaşındaki Bennett, İsrail’in Batı Şeria’daki ilhak politikasını savunuyor.

Mülteci olmasına rağmen ev sahibi pozisyonuna geçen Yahudilerin büyük kısmı da Müslümanlara karşı yürütülen sert politikaları desteklediğinden yeni gelecek koalisyon hükümeti döneminde de İsrail barbarlığının sona ermeyeceği, sadece dozajında biraz değişiklik yaşanabileceği malûm. İsrail güçten anlar ve İslâm dünyasında Müslümanların hamiliğine soyunacak ve İsrail'e haddini bildirecek bir güç çıkmadığı müddetçe Siyonistler Müslüman katletmeye devam edecektir!

Yorumlar (0)
22
kapalı
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:14
Güneş 06:40
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:37
Günün Karikatürü Tümü