İsrail, ilk kez ABD öncülüğündeki Kızıldeniz askeri tatbikatına katılacak

Times of Israel gazetesinin bildirdiğine göre, İsrail Donanması Kızıldeniz’de ABD liderliğinde düzenlenecek olan, en büyük deniz tatbikatlarından birine katılacak. İsrail, ilk kez Kızıl Deniz’de böyle bir tatbikatta yer alıyor.

Ortadoğu 02.02.2022, 13:35
İsrail, ilk kez ABD öncülüğündeki Kızıldeniz askeri tatbikatına katılacak

İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada; “İsrail Donanması, ABD Donanması liderliğindeki ‘IMX’ Uluslararası Deniz Tatbikatı için 60 deniz filosuna katılacak. Flotilla 3 ve Sualtı Harp Birimimiz ilk kez ABD 5. Filosu ile Kızıldeniz’de talim yapacak. Güvenliği ve küresel işbirliğini güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Doğu Afrika kıyı bölgelerinde ve Batı Hint Okyanusunda ABD Deniz Kuvvetleri Avrupa-Afrika ile birlikte ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı (NAVCENT) tarafından yönetilen IMX tatbikatları on sekiz gün sürecek ve tatbikat NAVCENT tarafından “dünyanın en büyük insansız tatbikatı” olarak tanımlanıyor

IMX tatbikatının yaklaşık üç hafta sürmesi ve 17 Şubat’ta sona ermesi bekleniyor. Tatbikat; Arap Körfezi, Arap Denizi, Umman Körfezi, Hint Okyanusu’nun kuzeyi ve İsrail’in katılacağı Kızıldeniz’i kapsayacak.

Yorumlar (0)
25
açık
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:43
Güneş 05:34
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:28
Yatsı 22:10
Günün Karikatürü Tümü