İstilacı Yahudiler Filistinlilere ait 3 evi yıktı

Yahudiler işgal ettikleri Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere ait 3 evi yerle bir etti.

Ortadoğu 16.11.2022, 20:01
İstilacı Yahudiler Filistinlilere ait 3 evi yıktı

Kudüs'teki İsrail belediyesi, Filistinli ailelere ait iki evi "ruhsatsız olduğu" iddiasıyla buldozerle yıktı.

Doğu Kudüs’ün merkezi Selahaddin Caddesi ve Sur Bahir beldesindeki evlerin yıkımı sırasında çok sayıda Yahudi askeri de yıkım alanında hazır bulundu.

Selahaddin Caddesi'nde 10 nüfuslu ailenin yaşadığı, 8 yıl önce inşa edilen evin sahibinin oğlu Seyf Ebu Nasr, Yahudi güçlerinin “sabah erken saatlerde eve baskın yaparak kapıları kırdığını ve hane halkına saldırdığını” söyledi.

Ebu Nasr, "Evin içindekileri çıkarmamıza bile izin vermediler ve yıktılar. Şu anda barınacak başka bir yerimiz yok." dedi.

Doğu Kudüs’ün güneyinde yer alan Sur Bahir beldesindeki yıkım sonucu da 4 kişilik Filistinli aile evsiz kaldı.

Öte yandan işgal altındaki Batı Şeria’nın Kalkiliyye kentinde de Filistinlilere ait inşa halindeki bir ev İsrail güçleri tarafından aynı gerekçeyle yıkıldı.

Yahudi devleti, 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve yapıları "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıkarken, Filistinlilerin ruhsat almak için verdiği çabalar İsrail makamlarının engelleyici uygulamaları nedeniyle çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Tüm uluslararası tepkilere rağmen Yahudi devleti, Şeyh Cerrah ve Silvan mahalleleri başta olmak üzere işgal altındaki Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşim birimlerini genişletme amacıyla Filistinlilere ait evleri yıkmaya devam ediyor.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü