Lordlar Kamarası’ndan İtiraf: Taliban Kazandı!

NATO’nun çekilmesinin başlamasının ardından Afganistan’da Taliban rüzgârı daha şiddetli esiyor. Ülke ilçe ilçe Taliban kontrolüne geçerken Afganistan’daki savaşı Taliban’ın kazandığına yönelik bir itiraf da Lordlar Kamarası’ndan geldi.

Ortadoğu 03.07.2021, 23:15 04.07.2021, 15:19
Lordlar Kamarası’ndan İtiraf: Taliban Kazandı!

2006-2009 yılları arasında Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanlığı yapmış olan, 2011’den bu yana ise Birleşik Krallık Lordlar Kamarası üyesi olan Lord Richard Dannatt Afganistan’da savaşı Taliban’ın kazandığını itiraf etti.

Telegraph’ın haberine göre; ülkedeki tüm Birleşik Krallık ve ABD askerleri çekilmeye hazırlanırken Dannatt, “Taliban, Afganistan’da Batı’yla savaşını kazandı.” ifadelerini kullandı, İngilizlerin 4 Temmuz’da Afganistan’dan geride hiçbir asker bırakmaksızın çekileceğini de söyledi.

Afganistan ordusunun savaşma isteğini kaybettiğini ve birçok askerin uluslararası hava desteği olmadığı için savaş alanından kaçtığını belirten Dannatt “Bir çoğumuz Afgan güvenlik güçleri ile ülkede hizmetlerde bulunduk ve tabiî olarak onlarla birbirimize karşı derin bağlarımız var. İngiliz birliklerin 2001’de çatışmaya dahil olmasından bu yana kuvvet ve profesyonelliklerinden dolayı Taliban’a karşı sürekli artan bir saygı ve hayranlık oluştu.” ifadelerini kullandı.

Haberde ayrıca, Eşref Gani hükümetine karşı hızla ilerleme kaydeden Taliban’ın NATO’nun çekilmesini 1989’da Sovyetlerin çekilmesine benzettiği ve uzun süredir bu anı hedefledikleri de ifade edildi. Taliban’ın “henüz” büyük kasaba ve şehirleri ele geçiremese de kırsal bölgelerdeki merkezi yerlerin alınmasının neticesinin buraya varacağı, Kabil ve Washington’a karşı kazanılan zaferin daha da büyüyeceği belirtildi.

Haberde bir Afgan mücahidin “Afganistan’da önce SSCB, şimdi de ABD çöktü. Hiç şüphe yok ki, Taliban Afganistan’da ABD’yi ezdi. Amerika, Afganlar öldürülürken asla merhamet göstermedi, ancak tüm bu vahşiliğine rağmen başarısız oldu.” ifadelerine de yer verilirken, Taliban’ın 1990’lardakine benzer bir yönetim sergileyip sergilemeyeceği de tartışmaya açıldı. Bir yandan Taliban’ın katı bir yönetim ortaya koymayacağına dair güvence verdiği belirtilirken diğer yandan bir Taliban militanının “Taliban İslâmî bir rejim kuracak ve eski rejimden bir farkı olmayacak. Allah’ın kanunlarını uygulayacağız. Taliban esneklik gösteremez ve bu kanunlardan taviz veremez.” sözleri de aktarıldı.

Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü