Lübnan Başbakanı Mikati'den Hizbullah'a tepki

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın Suudi Arabistan hakkındaki açıklamalarının hükümetin ve Lübnan halkının geniş kesiminin tutumunu yansıtmadığını belirtti.

Ortadoğu 04.01.2022, 15:00
Lübnan Başbakanı Mikati'den Hizbullah'a tepki

Mikati, Nasrallah’ın Suudi Arabistan’ı DEAŞ ve tekfircilerin arkasında durmakla suçlamasının ardından yazılı açıklama yaptı.

Lübnan Başbakanı, “Nasrallah’ın Suudi Arabistan ile ilgili sözleri Lübnan hükümeti ve halkın büyük kesiminin tutumunu yansıtmıyor. Hiçbir Arap ülkesine özellikle de Körfez ülkelerine hakaret Lübnan’ın menfaatine değildir” dedi.

Lübnan’ı her zaman Arap ülkelerinin anlaşmazlıklarının dışında tutma ve başta Suudi Arabistan olmak üzere bu ülkelerle olan ilişkilerini zedelememe çağrısında bulunduklarını vurgulayan Mikati, “Bu açıdan bakıldığında, çağrımız Lübnan’ı yararsız işlerin sonuçlarından kurtarmak için dış politika meselesinin diyalog masasına alınması yönündeydi” diye konuştu.

Mikati, “Biz Hizbullah’ı Lübnan mensubiyetinin bir parçası olmaya çağırırken, Hizbullah liderliği önce Lübnanlılara, sonra Lübnan’ın kardeşleriyle ilişkilerine zarar veren tutumları ile bu eğilimle çelişiyor” ifadelerini kullandı.

Başbakan, “Allah aşkına Lübnan ve halkına merhamet edin ve nefret dolu mezhepçi ve siyasi söylemlere son verin” diyerek, Lübnanlıları içinde boğuldukları krizlerden kurtarmak için işbirliği yapma çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51
Günün Karikatürü Tümü