Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı: ABD, Suriye'den Irak'a Konvoylarla Tahıl ve Petrol Kaçırıyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin, 23 Mart'ta Suriye-Irak sınırından 300 benzin tankeri, ay başından beri de en az 200 tahıl dolu kamyon geçtiğini öne sürdü

Ortadoğu 29.03.2021, 21:58 29.03.2021, 22:03
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı: ABD, Suriye'den Irak'a Konvoylarla Tahıl ve Petrol Kaçırıyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Suriye halkı ekmek ve benzin gibi temel ürünlerin eksikliğiyle mücadele ederken ABD'nin Suriye'den Irak'a konvoylarla tahıl ve petrol kaçırdığını iddia etti.

Suriye'deki insani durumun ele alındığı BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Verşinin, "ABD'ye ait konvoyların, Suriye'den Irak'a her gün petrol ve tahıl taşıdığına dair haberler gelmeye devam ediyor. Gelen bilgilere göre sadece 23 Mart'ta Suriye-Irak sınırından 300 benzin tankeri, ay başından beri de en az 200 tahıl dolu kamyon geçti" dedi.

"Suriyeliler ekmek ve benzin gibi temel ürünlerin eksikliğiyle mücadele ederken ABD'nin kontrolündeki Fırat'ın doğusunda doğal kaynak kaçakçılığı yapılıyor, buna paralel olarak fiiliyatta toplu cezalandırma yöntemi olan tek taraflı yaptırımlarla Suriye ekonomisine zarar veriliyor" diye devam eden Verşinin, yasadışı sınır ötesi bir eylem söz konusu olduğunda bunun gündeme geldiğini ancak sınır üzerinden insani yardım tedarik edileceği zaman BM Güvenlik Konseyi'nin gerekli görülmesinin dikkat çekici olduğunu vurguladı.

"Batılı Ülkeler Susuyor"

Verşinin, ABD ve diğer Batılı ülkelerin temsilcilerinin Suriye vatandaşlarının hayatını dramatik şekilde olumsuz etkileyen yaptırımlar karşısında sessiz kaldığını ifade ederek, söz konusu temsilcilerin ülkedeki insani durumu anlatırken bu gerçekten bahsetmediğinin söyledi.

Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak 04:23
Güneş 06:03
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:16
Yatsı 21:49
Günün Karikatürü Tümü