Şii rejim karşıtı protestolarla ilgili bir kişiye daha idam cezası verildi

İran'daki Şii rejim karşıtı protestolarla alâkalı yargılanan Cevad Ruhi için idam kararı verildi. İran Yargı Erki'ne bağlı Mizan Haber Ajansına göre, Mazenderan eyaletinin Devrim Mahkemesi'nde yargılanan Cevad Ruhi adlı kişi Novşehr ilçesinde düzenlenen gösteriler sırasında "ciddi suç eylemleri" gerçekleştirmekle suçlandı.

Ortadoğu 11.01.2023, 18:16
Şii rejim karşıtı protestolarla ilgili bir kişiye daha idam cezası verildi

İran'daki Şii rejim karşıtı protestolarla alâkalı yargılanan Cevad Ruhi için idam kararı verildi.

İran Yargı Erki'ne bağlı Mizan Haber Ajansına göre, Mazenderan eyaletinin Devrim Mahkemesi'nde yargılanan Cevad Ruhi adlı kişi Novşehr ilçesinde düzenlenen gösteriler sırasında "ciddi suç eylemleri" gerçekleştirmekle suçlandı.

ilçe meydanında yapılan gösteriler sırasında çıkan olaylarda Ruhi'nin, "olaylara liderlik ettiği" iddia edildi. İdama mahkum edilen Ruhi, gösteriler sırasında ayrıca bir polis karakolunu ateşe vermekle ve Kuran yakmakla suçlandı.

Mahkeme, "ülkenin iç güvenliğine karşı büyük çapta suçlar işlemek" "kamu düzenini ve güvenliğini bozmak" "kamu mülkü ve tesislerini tahrip etmek ve ateşe vermek" "vatandaşları güvensizlik yaratmaya ve suç işlemeye teşvik etmek" iddialarıyla yargılanan Ruhi'yi "yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak" suçundan idama mahkum etti.

Mahkemenin kararına itiraz yolunun açık olduğu ve temyiz edilebileceği kaydedildi.

İdam cezaları artıyor

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise 9 Ocak'ta yayımladığı raporda güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 481 protestocunun öldüğünü aktarmıştı.

Ülkede yaklaşık 4 ay devam eden gösterilerle bağlantılı şu ana kadar 10'dan fazla kişi idama mahkum edildi, bunlardan 4 kişinin cezası infaz edildi. İdam cezalarının bir kısmı ise Yargıtay tarafından bozuldu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Ocak 2023
İmsak 06:45
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü