Siyonistler, Hamas'ın elindeki 4 esir için Papa ve BM'den yardım dilendi

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Gazze’de Hamas tarafından alıkonulan 4 esir için yardım dilendi. Bakanlık, Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Mirjana Spoljaric Egger’e mektup gönderdi.

Ortadoğu 18.01.2023, 20:01 18.01.2023, 20:44
Siyonistler, Hamas'ın elindeki 4 esir için Papa ve BM'den yardım dilendi

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Gazze’de Hamas tarafından alıkonulan 4 esir için yardım dilendi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, konuyla ilgili Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Mirjana Spoljaric Egger’e mektup gönderdi.

Yahudi Bakan, mektuplardaki muhataplarına, "Hamas'ı kınamak ve Hamas tarafından Gazze'de tutulan İsrail vatandaşlarının ve asker cesetlerinin serbest bırakılması için harekete geçme ve acil önlemler alma çağrısı" yaptı. İsrail hapishanelerinde tutulan binlerce Müslüman’ı görmezden gelen Siyonistler, BM ve Papa’dan yardım talep ediyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, "Papa Franciscus’un Aralık 2022'de 4 İsrailli esirin aileleriyle bir araya geldiğini ve çocuklarının geri getirilmesi için onlara yardım etme sözü verdiğini" hatırlattı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları, 16 Ocak’ta, yıllardır Gazze'de rehin tutulan Yahudi Mengistu'nun görüntülü mesajını paylaşmıştı.

Görüntülerde Yahudi yetkililere seslenen Mengistu, şunları söylemişti:

Ben esir Avera Mengistu. Sıkıntı ve acıyla geçen bunca yıldan sonra ben ve arkadaşlarım daha ne kadar burada esaret altında kalacağız? İsrail devleti ve halkı nerede?

Kassam Tugayları, İsrail'in 2014'te Gazze'ye düzenlediği saldırılar sırasında 2'si asker, 4 Yahudi’nin esir alındığını açıklamıştı.

İsrail tarafı ise Oron Şaul ve Hadar Goldin isimli askerlerinin savaşta öldüklerini ancak cesetlerinin alıkonulduğunu, biri Etiyopya asıllı (Avera Mengistu) diğeri Arap (Hişam es-Seyyid) olmak üzere 2 vatandaşının da Gazze'de olduğunu ileri sürmüştü.

İsrail Savunma Bakanlığı, daha sonra Gazze savaşında öldüğü duyurulan Goldin ve Şaul adlı askerlerin durumunu "kayıp ve esir" olarak değiştirmişti.

Kassam Tugayları, 28 Haziran 2022'de Gazze'de elinde tuttuğu İsraillilerden Hişam es-Seyyid'in videosunu yayımlamıştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü