Suriyeli komutanlar operasyon için Ankara’ya geldi: ÖSO ile harekât hazırlığı

Suriyeli muhalif grupların komutanları Ankara’ya çağrıldı. Operasyona dair taktik-strateji hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Türkiye, Suriye’de yeni bir harekât için hazırlıkları hızlandırdı.

Ortadoğu 25.10.2021, 14:42 25.10.2021, 14:38
Suriyeli komutanlar operasyon için Ankara’ya geldi: ÖSO ile harekât hazırlığı

Suriyeli muhalif grupların komutanları Ankara’ya çağrıldı. Operasyona dair taktik-strateji hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Türkiye, Suriye’de yeni bir harekât için hazırlıkları hızlandırdı.

Yılmaz Bilgen’in Türkiye Gazetesi’nde yayınlanan haberine göre: Harekât, iki ana koldan ve 35 bin kişilik ordu ile gerçekleştirilecek.

Menbiç, Tel Rifat, Tel Temir, Ayn İsa gibi PKK/YPG işgalinde olan bölgelere gerçekleşecek kurtarma harekâta Suriye Millî Ordusu katılacak. Ayrıca Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı gibi operasyonlara katılan tecrübeli askerler, kritik noktalarda görev alacak. Suriyeli askerlere, Ortadoğu operasyonlarına katılan komando birlikleri destek verecek.

Türkiye, hazırlıkları devam eden operasyon öncesi PKK ve destekçilerinin tüm hareketlerini havadan ve karadan yakın takibe aldı. Örgütün Tel Rifat merkez ve çevresi ile birlikte Menbiç, Ayn İsa ve Tel Temir’de kazılan tüneller, lojistik merkezler, aktarma noktaları, kamp ve haberleşme sistemleri tespit edildi.

Irak sınırından başlayarak 470 kilometrelik işgal koridoru 24 saatlik kesintisiz gözlem altına alınırken sınırın 25-30 kilometre derinliklerinde yer alan Set Tişrin, Ebu Galgal, Menbiç ve Tel Temir koridoru da SİHA’lar tarafından yakından izlenmeye başlandı. Bölgede bulunan halk, PKK’nın muhtemel tuzaklarına, canlı kalkan girişimleri ve kara propagandasına karşı havadan atılan bildiriler ve saha irtibatları ile uyarıldı.

Türkiye, dördüncüsüne hazırlandığı Suriye kuzeyindeki kapsamlı temizlik operasyonunda Ayn el-Arap (Kobani) konusu da öncelikli maddeler arasında yer aldı. PKK’nın Kamışlı-Menbiç-Kobani hattını kesme ve Resülayn ile Tel Abyat’ın Fırat Kalkanı bölgeleri ile doğrudan bağlantısını sağlama adına Ayn el-Arap’ın da özgürleştirilmesi gerektiği vurgulandı. Türk ve Suriye tarafı, operasyon esnasında Menbiç, Tel Rifat ve Ayn İsa’ya yakın bölgelerden gelecek terörist, silah ve cephane yardım hattı kadar Irak-Suriye sınırının da önemine dikkat çekti. Sincar-Kandil korisorundan yapılan sevkiyatların engellenmesi gerektiği belirtildi.

Yılmaz Bilgen’in haberinde PKK’nın panik hâlinde olduğu, Rus ve ABD’lilere “engel olun” çağrısı yaptığı ifâde ediliyor. PKK-PYD’nin kimyasal başlıklı silah taşıdığı belirtilen haberde, Türkiye’nin operasyona başladıktan sonra “kimyasal silahla saldırdı” kara propagandasına maruz kalacağı söyleniyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51
Günün Karikatürü Tümü