Taliban: ABD’nin yenilgisi diğer işgalciler ve dünya için büyük bir ders

Taliban, son yabancı güçlerin Afganistan’ı terk etmesinden saatler sonra, ABD’nin yenilgisinin diğer işgalciler ve gelecek nesil için büyük bir ders olduğunu bildirdi.

Ortadoğu 31.08.2021, 21:15 31.08.2021, 20:06
Taliban: ABD’nin yenilgisi diğer işgalciler ve dünya için büyük bir ders

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) dün gece Afganistan’dan son ABD askerinin ayrıldığını açıklamasından saatler sonra Kabil’deki Hamid Karzai Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, “Bu aynı zamanda dünyaya da bir ders” dedi.

Son ABD birliklerinin 20 yıllık askeri müdahalenin ardından ülkeyi terk etmesinden saatler Afganları zaferlerinden dolayı tebrik eden Mücahid, “Afganistan’ı tebrik ederim. Bu zafer hepimizindir. ABD ve dünya ile iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz. Hepsiyle iyi diplomatik ilişkiler kurulmasını memnuniyetle karşılıyoruz” diye konuştu.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilme sürecinin tamamlamasının ardından yaptığı açıklamada taahhütlerini yerine getirmesi halinde Taliban ile çalışabileceklerini bildirdi.

Blinken, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie’nin, ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilme sürecinin tamamlandığını duyurmasının ardından düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı;

“Attığımız her adım, Taliban liderliğindeki bir hükümetin ne dediğine değil, taahhütlerini yerine getirmek için ne yaptığına dayanacak. Taliban uluslararası meşruiyet ve destek arıyor. Mesajımız şudur: Her türlü meşruiyet ve her türlü destek kazanılmalıdır.”

Şarku’l Avsat

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Namaz Vakti 28 Haziran 2022
İmsak 03:27
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü