Taliban'dan Türkiye açıklaması

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, Türkiye ile olan ilişkilerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Mücahid ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki ülkenin ilişkilerini geliştireceğini söyledi.

Ortadoğu 17.09.2021, 16:50
Taliban'dan Türkiye açıklaması

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, Türkiye ile Afganistan ilişkileriyle ilgili olarak, "Dinimiz, kültürümüz ortak" dedi. Mücahid, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın iki ülkenin ilişkilerini daha geliştirebileceğine inandığını söyledi.

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı'nın sorularını yanıtlayan Taliban Sözcüsü Mücahid, "Türkiye ve Afganistan’ın hep çok sıcak ikili ilişkileri oldu. Dinimiz ortak, kültürümüz ortak, etnisitelerimiz kesişiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilişkilerimizi daha da geliştirebilir, buna inanıyoruz. Karşılıklı saygı ve ortak çıkar çerçevesinde bir ilişki kuracağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Mücahid, Kabil Havalimanı işletmesi konusunda da "Şu anda Türkiye ve Katar’ın teknik ekipleri birlikte bir tarafta, BAE’nin ekibi diğer tarafta çalışıyor. Ben Türkiye’nin orada olmasına çok olumlu bakıyorum, bu işbirliğinin çok verimli olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Kadınların hükümette yer alıp almayacağına ilişkin olarak da konuşan Mücahid, "Kadınların İslam’ın buyurduğu şekilde haklara sahip olsunlar istiyoruz. Şeriata dayalı bir sistem kuruyoruz. Ulemamız bu konu üzerinde çalışıyor. Bir karara varacaklar. O kararı bekliyoruz. Kadınlar şeriatla uyumlu bir şekilde halkımıza hizmet etme hakkına sahip olmalılar. Ulemanın kararı ile birlikte kadınların sosyal ve siyasi statüsü de netlik kazanacak." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü