Taliban rüzgârı esiyor: Başkent Kabil yakınlarındaki stratejik bölge ele geçirildi

İşbirlikçi Afgan yetkililer dün yaptıkları açıklamada Taliban militanlarının Afganistan’ın merkezine yakın Vardak şehrindeki bir stratejik bölgenin kontrolünü ele geçirdiklerini söyledi. Bu, Taliban güçlerinin iki gün içinde elde ettiği ikinci büyük zafer oldu.

Ortadoğu 22.05.2021, 10:56
Taliban rüzgârı esiyor: Başkent Kabil yakınlarındaki stratejik bölge ele geçirildi

Yerel konsey üyeleri Muhammed Serdar Bahtiyar ve Kani Sultani'ye göre, militanlar en az dört gün süren çatışmaların ardından Vardak'taki Jalrez semtinin kontrolünü ele geçirdi. Konseydekiler, bölgede görev yapan 35 Afgan güvenlik görevlisinin yaklaşık 48 saatlik şiddetli direnişin ardından Taliban’a teslim olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca ulusal ordu güçlerinin bölgeye hava yoluyla malzeme ve takviye kuvvet sevk etmeye çalıştığı, ancak operasyonun başarısız olduğu açıklandı. Bölge Taliban’ın son zamanlarda Nirkh’den sonra ele geçirdiği ikinci stratejik yer. Bölge, yakınlardaki birçok yeri birbirine bağlayan yer altı tünelleri barındırdığı için, aynı zamanda da Bamyan gibi ülkenin iç kesimlerine giden ana yolun geçtiği yer olduğundan hem Taliban hem de Afgan hükümet güçleri için kilit noktalardan biri niteliğinde. Konsey üyelerine göre bu kritik noktaları kontrol eden Taliban bu sayede artık diğer bölgeleri kolayca tehdit edebilecek ve hatta kontrol edebilecek.

Taliban önceki gün ülkenin doğusundaki Laghman eyaletindeki Devlet Şah ilçesinin kontrolünü de ele geçirmişti. Geçen hafta ise başkent Kabil yakınlarındaki Vardak eyaletinin merkezi bir noktasındaki stratejik bölgenin kontrolünü ele geçirdi. Bundan günler öncesinde de Baglan eyaletindeki bir bölgeyi ele geçirdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü