Taliban: Verdiğimiz sözleri tuttuk, sıra ABD’de!

Afganistan'daki Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, verdikleri tüm sözleri yerine getirdiklerini belirterek, ABD'yi de verdiği sözleri tutmaya ve Afganistan'ın dondurulan fonlarını serbest bırakmaya çağırdı.

Ortadoğu 26.07.2022, 14:11
Taliban: Verdiğimiz sözleri tuttuk, sıra ABD’de!

Afganistan'daki Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, verdikleri tüm sözleri yerine getirdiklerini belirterek, ABD'yi de verdiği sözleri tutmaya ve Afganistan'ın dondurulan fonlarını serbest bırakmaya çağırdı.

Özbekistan'da devam eden "Afganistan: Güvenlik ve Ekonomik Kalkınma" konulu uluslararası konferansta konuşan Muttaki, 11 ay gibi kısa sürede Afganistan'da güvenliği ve tüm devlet organlarının faaliyetini sağlamayı başardıklarını, yolsuzluğu neredeyse sıfıra indirdiklerini, üniversite ve okulları yeniden açtıklarını, kadınların çalışmaları için imkan sağladıklarını, tüm siyasi ve askeri rakipler için af ilan ettiklerini, ülke tarihinde ilk kez hoşgörü politikası ilan ettiklerini, eski yönetim döneminde çalışan 500 bin kişinin işine devam ettiğini ve hiç kimsenin siyasi görüşü sebebiyle dışlanmadığını söyledi.

Kolluk kuvvetlerini halka veya komşu ülkelere karşı kullanmadıklarını kaydeden Muttaki, yurt dışına giden tüm vatandaşlara seslenerek, Afganistan'ın tüm Afganların ülkesi olduğunu vurguladı.

20 yıllık savaş ve ABD yaptırımlarının ülkedeki yoksulluğun ana sebebi olduğunu ve bunun halkın hayatını olumsuz etkilediğini dile getiren Muttaki, Taliban hükümetinin özellikle Afganistan'ın ekonomik kalkınmasına öncelik verdiğini ifade etti. Muttaki, bu çerçevede Afganistan'ı bölgeler arası ticari iş birliği için uluslararası merkez haline getirme çabalarının sürdüğünü kaydederek, "Afganistan, Güney ve Orta Asya'yı birbirine bağlayan en kısa ve uygun güzergahtır." dedi.

Afganistan’ın diğer ülkelere tehdit oluşturmadığını ve bunlarla ilgili verdikleri tüm sözlerini yerine getirdiklerini belirten Muttaki, "Şimdi ise ABD'den tüm sözlerini yerine getirmesini istiyoruz. Tüm ülkelerle karşılıklı saygıya ve menfaatlere dayalı ilişkiler kurmaya hazırız. ABD'yi Afganistan'ın dondurulan fonlarını herhangi bir koşul olmadan serbest bırakmaya çağırıyoruz ve bu, Afgan halkının hayatını olumlu etkileyecektir." diye konuştu.

Muttaki, tüm ülkeleri Afganistan ile iş birliği yapmaya çağırarak, "Afganistan, coğrafi olarak stratejik konuma sahip. Bir de zengin yer altı kaynakları ve ucuz işçi gücüne sahip. Herkesi ülkeye yatırım yapmaya çağırıyoruz ve bu, ülkede ve bölgede istikrar ve güvenliğin temin edilmesine hizmet edecektir." ifadesini kullandı.

"Dondurulmuş fonlar konusunda da diyaloga başlamaya hazırız"

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Tom West de ABD tarafının dondurulan fonların serbest bırakılması konusunda Taliban ile diyaloga hazır olduğunu kaydederek, "İstikrarlı ve gelişen bir Afganistan görmek istiyoruz. Halkın tüm haklarından yararlanmasına izin verin." dedi.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak 04:28
Güneş 06:05
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:12
Yatsı 21:43
Günün Karikatürü Tümü