Taşlı Sopalı Filistinliler, “Yenilmez” Yahudi İşgâlindeki Lod Şehrini Kurtardı

İsrail'in Lod şehri Belediye Başkanı ''Burada kontrolü tamamen kaybettik. Araplarla, Yahudiler sokaklarda birbirleriyle savaşıyor.'' ifadelerini kullandı ve Müslümanları sakinleşmeye davet ederken, polisin şehri terk etmesinin akabinde “biz size bir şey yapmadık” diye yalvarmaya başladı.

Ortadoğu 12.05.2021, 02:02 12.05.2021, 02:11
Taşlı Sopalı Filistinliler, “Yenilmez” Yahudi İşgâlindeki Lod Şehrini Kurtardı

İşgalci İsrail adeta yangın yerine döndü. Kontrolün kaybedildiği Lod şehrinden görüntü sosyal medyada paylaşıldı. Otellerde kalanlar polis eşliğinde tahliye edildiği kameralara yansıdı.

Lod kentinin işgalden kurtarıldığı ve işgalci İsrail güvenlik güçleri kentten tamamen çekildiği iddia edildi.

Dün şehid verilmişti... 

Lod şehrinde dün Kudüs'e destek amançlı bir protesto gösterisi düzenlenmiş ve burada sivil Yahudi işgâlcilerin protestoculara saldırması neticesinde bir Filistinli şehid olmuştu. Bunun üzerine protesto gösterileri çatışmaya dönüştü. 

OHAL ilân edildi

İsrail'in Lod kentinde çıkan çatışmalar nedeniyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu kentte olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

İsrail'de yer alan Lod kentinde çıkan çatışmalar yetkilileri harekete geçirdi. Lod kenti Belediye Başkanı Yair Revivo yaptığı açıklamada, kentte çıkan çatışmalarda araçların, sinagogların ve okulların kundaklandığını belirterek, yaşanan olayları "sivil savaş" olarak nitelendirdi. Revivo, "Bütün İsrail bilmeli, bu tam bir kontrol kaybı. Bu düşünülemez. Sinagoglar yakılıyor. Yüzlerce araba ateşe verildi. Sokaklarda yüzlerce haydut dolaşıyor. Lod'da iç savaş patlak verdi. Buradaki Ortodoks-milliyetçi cemaatin silahları var. Onlara eve dönmeleri için yalvarıyorum, fakat anlaşılır bir şekilde evlerini korumak istiyorlar. Yahudi evlerine benzin bombaları atılıyor. Durum kışkırtıcı" ifadelerini kullandı.

Filistin yöneticisinden BBC muhabirine tokat gibi yanıtlar!

Lod'da yaşanan çatışmalar nedeniyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan kentte olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesi için çağrıda bulunduğunu belirten Belediye Başkanı Revivo, "Başbakanı Lod'da OHAL ilan etmeye çağırdım. IDF'yi aramak için. Sokağa çıkma yasağı koymak için. Sessizliği yeniden kurmak için. Bir yönetim başarısızlığı var. Bu dev bir olay, Arap İsraillilerin İntifadası. Burada yıllardır (bir arada) yaptığımız tüm işler boşa gitti" ifadelerini kullandı.

Gazze’den gelen füzelerden daha kötü''

Revivo, 70 yıllık bir arada yaşamanın olup bitenler tarafından yok edilebileceğine dikkat çekerek, “Her dakika bir arabadan, bir sinagogdan veya bir okuldan alevler yükseliyor. Yeni belediye binamız unufak edildi ve ateşe verildi. Burada ne olduğunu anlamıyorsunuz. Bu Gazze'den gelen füzelerden daha kötü" ifadelerini kullandı.

Ayrıca insanların korktukları için silahlarla dışarı çıktıklarını aktaran Revivo, saldırganların şehrin gençliğini kışkırttığını belirtti. Saldırganların sakinleşmesi için yalvaran Revivo, "Size bir şey yapmadık" dedi.

Yorumlar (0)
19
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü