Tokayev Tahran'da: İran ile Kazakistan arasında 9 mutabakat zaptı imzalandı

İran ve Kazakistan, çeşitli alanlarda 9 mutabakat zaptı imzaladı. İran resmi ajansı IRNA’da yayımlanan habere göre, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile resmi ziyaret için Tahran’a gelen Kazakistanlı mevkidaşı Kasım Cömert Tokayev Sadabad Sarayı'nda görüştü.

Ortadoğu 19.06.2022, 18:58
Tokayev Tahran'da: İran ile Kazakistan arasında 9 mutabakat zaptı imzalandı

İran ve Kazakistan, çeşitli alanlarda 9 mutabakat zaptı imzaladı.

İran resmi ajansı IRNA’da yayımlanan habere göre, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile resmi ziyaret için Tahran’a gelen Kazakistanlı mevkidaşı Kasım Cömert Tokayev Sadabad Sarayı'nda görüştü.

Reisi ve Tokayev'in bölgesel meseleleri ve ikili ilişkileri görüştüğü ikili toplantının ardından imza törenine geçildi.

İki ülke bakanları, "transit taşımacılığın geliştirilmesi, enerji, kültürel tarım, ticari-ekonomik alışverişler ve diğer alanları kapsayan 9 mutabakat zaptı imzaladı.

İmza töreninin ardından Kazak mevkidaşı ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Reisi, son 30 yıldır İran'ın Kazakistan ile iyi ilişkilere sahip olduğunu ancak bu ilişkilerin yeterli olmadığını söyledi.

İran ve Kazakistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için zemin oluşturabilecek birçok imkanın bulunduğunu kaydeden Reisi, anlaşmaların imzalanmasının iki ülkenin ilişkileri geliştirme iradesinin önemli bir işareti olduğunu belirtti.

Reisi, iki ülkenin sanayi, tarım, enerji, transit geçiş, petrol ve gaz alanlarında ilişkilerini ilerletebileceğine vurgu yaparak, İran ve Kazakistan'ın kalkınma için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev de diplomasi alanındaki ilişkilerinin ilerlediğini, Reisi döneminde Tahran ile Almatı arasında iş birliği ve dostluğun daha da güçlendiğini aktardı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı ayrıca İranlıların Kazakistan’a 14 gün vizesiz seyahat edebileceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak 06:34
Güneş 08:05
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü