Türkiye'den Avrupa'ya sığınmacı konvoyu hazırlığı iddiası

Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacıların konvoy halinde Avrupa'ya geçmeye hazırlandığı öne sürüldü.

Ortadoğu 12.09.2022, 17:30
Türkiye'den Avrupa'ya sığınmacı konvoyu hazırlığı iddiası

İçinde çocuk, kadın ve gençlerin de bulunduğu 100'e yakın sivil, Salam (Barış) Konvoyu üzerinden Avrupa'ya göç organizasyonuna katılamak için İdlib'de Cilvegözü sınır kapısının karşısındaki Babulhava'ya doğru yürüdü. Yerel güçlerin müdahalesi ile kalabalık dağıldı.

Türkiye'de çoğunluğu Suriyelilerden oluşan bir grup sığınmacının Avrupa Birliği (AB) sınırlarına ulaşmak için bir konvoy oluşturmayı planladığı öne sürülüyor. Konvoy oluşturulmasına dair planların, altı gün önce kurulan ve yaklaşık 70 bin kişi tarafından takip edilen bir Telegram kanalı üzerinden sanal ortamda hazırlandığı bildirildi.

Planı organize edenler, sığınmacıları yanlarında uyku tulumu, çadır, can yeleği, su, konserve yiyecek ve ilk yardım kiti bulundurmaya çağırıyor. Adının açıklanmasını istemeyen 46 yaşındaki bir sığınmacı AFP'ye (Agence France-Presse) yaptığı açıklamada, "Gitme zamanı geldiğinde bunu duyuracağız" dedi. Aynı kişi organizatörlerden bazılarının AB'de yaşadığını da belirtti.

Organizatörler konvoyun 50 kişilik gruplara ayrılacağını ve her birinin başında bir gözetmenin bulunacağını söylüyor.

Telegram kanalınının bir yöneticisi tarafından paylaşılan mesajda, "10 yıldır Türkiye'deyiz, korunuyoruz... Ama Batılı ülkeler bu yükü paylaşmalı" ifadesi yer aldı.

DW, AFP, GY,ET

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 08 Ekim 2022
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:57
İkindi 16:08
Akşam 18:43
Yatsı 20:02
Günün Karikatürü Tümü