UAÖ: ABD Afganistan'daki savaş suçlarının hesabını vermeli

Uluslararası Af Örgütü geçtiğimiz günlerde DAİŞ’e saldırı gerekçesiyle ABD'nin Kabil'de sivilleri katletmesini eleştirdi.

Ortadoğu 02.09.2021, 15:16
UAÖ: ABD Afganistan'daki savaş suçlarının hesabını vermeli

Uluslararası Af Örgütü, ABD'nin DAİŞ gerekçesiyle Kabil'de düzenlediği, 6'sı çocuk 10 sivilin hayatını kaybettiği hava saldırısına dair hesap vermesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi Direktörü Paul O'Brien şunları söyledi:

"Bugün Afganistan'da hava saldırılarından hayatta kalanlar, sevdiklerini kaybetmenin verdiği akıl almaz ıstırapla uyandılar. Hava saldırılarını gerçekleştirenlerden hiçbir şekilde hesap sorulmuyor. ABD yıllardır Afganistan, Pakistan, Suriye ve Somali'de sözde ‘terörle mücadele' kisvesi altında sivilleri öldürüyor ve buna karşılık cezasız kalıyor. ABD, öldürülenlerin ailelerine karşı ölenlerin isimlerini açıklamak, yaptıklarını kabul etmek, soruşturmak ve onarım sağlamakla yükümlüdür."

ABD geçtiğimiz günlerde Kabil'de bir DAİŞ hedefini hava saldırısıyla imha ettiğini açıklamış ama saldırının sonucunda 6'sı çocuk 10 sivilin hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine ABD saldırıda önemli bir DAİŞ yöneticisinin öldürüldüğünü iddia etmiş ama kim olduğunu açıklamayacağını belirtmişti.

Mepanews/Baranhaber

Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 05:13
Güneş 06:39
Öğle 13:04
İkindi 16:33
Akşam 19:18
Yatsı 20:39
Günün Karikatürü Tümü